Çanakkale’den çıkan yönetmen Ödülün sahibi oldu

55. Antalya Film Festivali’nin ödül töreninde verilen bir ödül Çanakkale’yi doğrudan ilgilendirdi. ÇOMÜ Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunu Ahmet Toklu, senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği “Pota” filmi ile “Sümer Tilmaç” ödülünün sahibi oldu.

Bu sene 55.si düzenlenen Antalya Film Festivali’nde bin 200 konuk ağırlandı. Festival bünyesinde 34 bin 900 kişi film izledi. Türkiye’nin en büyük sinema organizasyonlarından olan Antalya Film Festivali ödülleri de sahiplerini buldu. Ödüller arasında bir tanesi var ki Çanakkale’yi doğrudan ilgilendirdi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunu Ahmet Toklu, uzun metraj senaryo dalında “Sümer Tilmaç” ödülünün sahibi oldu. Senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği “Pota” filmi ile Sümer Tilmaç ödülüne layık görülen Ahmet Toklu’ya ÇOMÜ’den tebrik geldi. ÇOMÜ tarafından yapılan paylaşımda, “Mezun öğrencimiz Ahmet Toklu’yu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz” denildi.

Peki, Çanakkale’den çıkan ve Antalya Film Festivali’nde, Sümer Tilmaç ödülünü alan Ahmet Toklu kimdir?

Ahmet Toklu, 1987 yılında İstanbul’da doğdu. 2011 yılında ÇOMÜ Radyo Sinema-Televizyon Bölümünden mezun oldu. 2009 yılında “Yüzleşme”, 2011 yılında da “Eylül’ün Dönüşü” isimli kısa film senaryolarıyla Türksak Vakfı ve Kültür ve Turizm Bakanlığının ortaklaşa düzenlemiş olduğu Kısa Film Senaryo yarışmalarından biri, En İyi İkinci Kısa Film Senaryosu olmak üzere iki ödül kazandı.

Son kısa filmi Huzurevi’nin senaryosuyla İnfak Vakfı’nın düzenlemiş olduğu Kısa Film Senaryo yarışmasında En İyi İkinci Senaryo ödülünü kazandı. 2015 yılında çektiği “Huzurevi” isimli kısa filmiyle başta Antalya Altın Portakal Film Festivali, Akbank Kısa Film Festivali olmak üzere birçok festivalde yarıştı. 2009 yılından bu yana çeşitli televizyon dizilerinde ve film projelerinde yönetmen yardımcısı olarak çalıştı.

Çağan Irmak, Derviş Zaim ve Murat Saraçoğlu’nun aralarında bulunduğu birçok önemli yönetmenin asistanlığını yaptı.  TRT Çocuk kanalı için hazırlanan ‘Kuklalı Köşk’ isimli çocuk dizisinin 20 bölüm yönetmenliğini yaptı. TRT Belgesel kanalı için hazırlanan ve TRT’nin bütün kanallarında ortak yayın yapılan ’İşgal Girişiminden Dirilişe 15 Temmuz’un Anatomisi’ isimli belgesel dramanın yönetmenliğini yaptı. Ülkemizin önde gelen Sinema Dergilerinden Film Arası’nın kurucuları arasında yer alan Ahmet Toklu, derginin ilk 30 sayısının yayın koordinatörlüğünü yaptı.  Toklu’nun “Bir Yorgun Savaşçı; Halit Refiğ” isimli yayımlanmış bir adet sinema kitabı bulunmaktadır.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com