Müzeye 1 günde 1.500 ziyaretçi

Çanakkale’yi kültürel anlamda bir üst basamağa çıkaran ve açıldığı günden itibaren ziyaretçi akınına uğrayan Troia Müzesi’nden gelen haberler sevindirici oldu. İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz dün PTT tarafından basılan Troia pullarının tanıtımında yaptığı konuşmada Troia Müzesi’ni bir günde bin 500 kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

PTT tarafından Troia temalı pul basıldı. Troia Müzesi’nin üzerinde yer aldığı pullar PTT tarafından tüm şubelere dağıtıldı. Konuyla ilgili dün Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nde tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ve PTT Baş Müdürü Yaşar Öztürk katıldı.

“Pullar Troia’nın tanıtımına katkı sağlayacaktır”

PTT’nin Troia pulları ile ilgili bilgi veren PTT Baş Müdürü Yaşar Öztürk, “1–5 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de bir pul sergisi tertip ettik.  1 Ağustosta UNESCO Dünya Miras Listesine girmiş eserlerimiz konulu bir pul tedavüle çıkarttık.  Bu çıkarmış olduğumuz pulu 1–5 Ağustos’taki sergimizde de sergiledik ve çok olumlu geri dönüşler aldık. Buna paralel olarak İl Kültür Müdürlüğümüz ile iş birliği olarak çıkartmak sureti ile yine 2018 Troya Yılı kapsamında yeni bir çalışma yaptık.  Bu çalışmamızda da Çanakkale’ye özel Troya Müzesini pul haline getirdik.  Bugün bu Pulları Sayın Müdürümüze takdim ediyoruz. Çanakkale’nin ve Troya’nın tanıtımına katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

“Ulusal ve Uluslararası alanda Troia tanıtıldı”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, “UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Troya’nın alınmasının 20. yılı.  Cumhurbaşkanımızdan o günkü Başbakan ve Bakanlarımızın talimatı ile olayı sahiplenerek uluslararası Troya yılı ilan edildi.  Bu bağlamda Kültür Turizm Bakanlığımız, Çanakkale Valiliği, Kamu ve Sivil Toplum Kuruluşları ile beraber İlimizde ve ülkemizin İstanbul, Ankara gibi büyük iller olmak üzere ulusal ve uluslararası,  yurt dışı fuarlarda Çanakkale, Troya Ören Yeri, Troya Müzesi tanıtılmakta.

“4 farklı değerde 10 bin pul basıldı”

Çanakkale PTT Baş Müdürlüğü ile İl Kültür Turizm Müdürlüğümüz arasında 2018 Troya Yılı kapsamında gerçekleştirilen ve yapımı tamamlanan Troya Müzemizin tanıtımına katkı sağlamak amacı ile Troya Müzesi temalı pulu basımı gerçekleştirilmiştir.  Bilindiği üzere bu çalışmalardan önce PTT Genel Müdürlüğü tarafından 2018 Troya Yılı münasebeti ile UNESCO Dünya Miras Listemizdeki anma pulu 1 Ağustos 2018 tarihinde tedavüle çıkarılmıştı.  4 farklı değerde, yani 1 TL, 2TL, 4 TL ve 6,5 TL’lik toplam dört farklı değerde pul bastırıldı.  Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüz tarafından postaya verilecek gönderimlerde kullanılmak üzere tanıtım amacı ile Troya Müzesi pulları kullanılacak. Ayrıca yapılan çalışmalar ile diğer kurum ve kuruluşların ilimizin önemli gün ya da tarih tanıtımlarını sağlamak amacı ile yapılacak pul çalışmalarında ad bir referans teşkil edecektir.  Bu etapta 4 farklı değerde 10 bin tane pul bastırdık. Bunun devamı da gelecek.  Bu çalışma ile hem Troya Müzemizin açıldığını ki yaklaşık bir 10 gün oldu açılalı.

“Cumartesi günü 1.500 kişi müzeye ziyarette bulundu”

Cumartesi günü bizde Valimiz ile Beraber İlimize Gelen Bakan yardımcımız ile beraber bir kez daha incelemelerde bulunduk.  Sadece Cumartesi günü bin 500’e yakın ziyaretçinin girdiği bilgisini aldık. Bu da bizim için çok sevindirici bir haber oldu. Ben tekrar 2018 Troya Yılının ilimize ve ülke turizmine büyük katma değer sağlaması temennisi ile hem pullarımızın hem de Troya yılımızın ilimiz ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” açıklamasında bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com