Kırkyama eserleri büyüledi

Pamuk İpliğinden Hayallerimiz Kırkyama Grubu tarafından yapılan eserlerin sergilendiği kırkyama sergisi dün ÇTSO Çanakkale Evi’nde açıldı. Açılışa Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da katıldı.

Pamuk İpliğinden Hayallerimiz Kırkyama Grubu tarafından hazırlanan eserler ÇTSO Çanakkale Evi’nde dün sergiye açıldı. Serginin açılışı saat 14.00’te gerçekleşirken açılışa, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık ve Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar da katıldı. Serginin açılışında renkli görüntüler ortaya çıktı. Açılış kurdelesinin kesimi sırasında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın makası kurdeleyi kesmezken, Başkan Gökhan, “Makas kesmiyor” esprisinde bulundu.

“Biz 15-16 kişilik bir ekibiz”

Düzenlenen sergiyle ilgili Grup Başkanı İlkay Özyörük, “Biz 15-16 kişilik bir grubuz. Kırkayamaya gönül vermiş bir ekibiz. Kırkyama yıllar önce insanların savaş zamanında yokluktan ürettikleri biz zanaattır. Eski kumaşların değerlenmesi anlamına gelir. Biz şu anda yeni kumaşları da kullanıyoruz ama en makbulü eski kumaşlarla ve elde dikilen eserlerdir. Parçalar ne kadar küçükse ve üzerinde fazla parça varsa o kadar değerli olmaktadır. İnsanlar gördükleri zaman ve takdir ettiklerinde bizlerde mutlu oluyoruz” dedi.

“Küçük parçalar birleştiğinde daha bir anlamlı oluyor”

Öğretmen Neşe Dinçer sergiyle ilgili, “Kırkyama yokluktan çıkan geleneksel bir el sanatıdır. Tabi biz bunlara sevgimizi katarak ortaya çıkartıyoruz. Bu eserler kolayca yapılan eserler değildir. Küçük küçük parçalar birleşerek bu hale gelmektedir. Ne kadar küçük parça el emeği ile birleşirse o kadar değerli olmaktadır. Cüzdandan, yeleğe, yelekten cekete, yorgana burada birçok eser bulunmaktadır. Eserlerimiz 31 Ekim tarihine kadar sergide kalacaklardır. Eserlerimizi kıymetini bilecek kişilere, alıcısını bulursak satabiliyoruz. Özellikle giysilerde alıcı bulunmaktadır” açıklamasında bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com