“Harçlıklar ile okul giderleri karşılanmaz!”

Çanakkale Kantin İşletmecileri Derneği, hafta sonu bir araya gelerek gider artışına ve aşırı oranda yapılan kira artışlarına tepki gösterdi. Dernek Başkanı Abdülaziz Asan, yetkililere seslenerek “Çocukların harçlıkları ile okul giderleri karşılanmaz” vurgusunda bulundu.

Çanakkale’deki okullarda kantinciler işletmecileri, Cumartesi Günü Marina Restaurant’ta düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Çanakkale Kantin İşletmecileri Derneği’nin düzenlediği toplantıya; Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, Çanakkale Bakkallar Odası Başkanı ve Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir, Dernek Avukatı Kaan Tonka ve kantinci esnafı katıldı.

“KANTİNCİLER İŞ BIRAKMA SAFHASINA GELMİŞTİR”

Başkan Asan, “Dış güçlerin ülkemiz üzerinde oynadığı son oyun olan ekonomik saldırıda kantinci esnafı olarak her daim devletimizin yanındayız. Eylül ÜFE oranı (bir önceki yılın aynı ayına göre artış) yüzde 46,15 olarak açıklanmış ve kira artışları bu oran üzerinden yapılmaktadır.

2018 yılının son 6 ayında ÜFE oranının yüksek çıkması nedeniyle kantin işletmecisi esnafımız kiralarını ödemekte zorluk çekmekte ve hatta iş bırakma safhasına gelmiştir. Bütün bunların üzerine satacağımız ürün fiyatlarında en az yüzde 40 oranında artış olmuştur. Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan okul kantinlerinde satışı yasaklanan yiyecek ve içecekler cirolarımızı yüzde 50 oranında azaltmıştır. Bilindiği üzere Vakıflara ait taşınmazlarda kiracılara ise yüzde 30 oranında kira indirimi yapılmıştır.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza, Dengeli ve yeterli beslenmeyi verebilmek, alım güçlerini düşürmemek ve Enflasyon baskısı yaratmamak için kira artışlarının yapılmaması elzemdir. Bu hususta doğacak mağduriyetlerin önlenmesi için kira artışlarının olağan üstü bir dönem olan 2018-2019 döneminde yapılmaması istiyoruz. Yapılacak ise de maksimum yüzde 10 oranında yapılması, esnafımızı bir nebze olsun rahatlatacaktır.” dedi.

Asan’ın ardından konuşma yapan Çanakkale Bakkallar Odası Başkanı Engin Kandemir ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan da kantincilerin haklı isyanına destek vererek, kira artışının yüksek oranda yapılmaması gerektiğini belirtti.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com