MEGİP İl Çalışma Grubu ziyaretleri sürüyor

Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP)  Çanakkale İl Çalışma Grubu Gelibolu’da yer alan Cenka Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti.’ye ziyaret gerçekleştirdi.

MEGİP İl Çalışma Grubu, kent genelindeki ziyaretlerini sürdürüyor. Heyet son ziyaretini Gelibolu’daki Cenka Tekstil’e gerçekleştirdi. Ziyarette İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan, İş ve Meslek Danışmanı Şeyda Topuz, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Birol Çetin, Genel Sekreter Sevcan Elver, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Hüseyin Çakmak yer aldı.

Heyet, İşletmenin Sorumlu Genel Müdürü Mustafa Aslan ve Ustabaşı Mehmet Yavaş tarafından karşılandı.

MEGİP, İŞVERENLERİN NİTELİKLİ ELEMAN SORUNUNA ÇÖZÜM GETİRİYOR.

Ziyarette Giyim Üretim Teknolojisi alanında Dokuma Konfeksiyon Makineci mesleğinde kurs açılması talebinin uygun bulunarak MEGİP kapsamında yararlanan Gelibolu’da faaliyet gösteren CENKA Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti. gezilerek işverenlerin beklenti ve görüşleri alındı.

Firma sorumlusu Mustafa Aslan çalışmaları hakkında heyete detaylı bilgiler verdi. İki yıl önce işletmeyi devir aldıklarında çalışan sayılarının 50 olduğunu belirten Aslan, bu yıl 180 civarında çalışanının olduğunu ve yılsonuna kadar 200 kişiyi geçmeyi hedeflediklerini belirtti. 2019 yılında personel sayılarının iki katına çıkmasını planladıklarını belirten Genel Müdür Mustafa Aslan, nitelikli işçi bulma konusunda bölgede sıkıntı yaşadıklarını, işgücüne ihtiyaç duyduklarını bu kapsamda MEGİP protokolü çerçevesinde Oda-Borsalar ile İŞKUR il müdürlükleri aracılığıyla düzenlenen mesleki eğitim kurslarında işverenlerin ihtiyaç duyduğu nitelikteki işgücünün karşılanmasının işverenler için çok önemli olduğunu dile getirdi.

Çanakkale İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan ise öncelikle ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek işletmenin MEGİP kapsamında açılan kursları ile ilgili firmanın beklentilerine ve ihtiyaçlarına destek olmak için İŞKUR olarak her zaman hazır olduklarını ifade etti.

Ziyaret ile ilgili değerlendirmede bulunan Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Birol Çetin Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında imzalanan Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi (MEGİP)’nin, istihdam sorunun çözümü adına atılan önemli adımlardan biri olduğunu belirterek; “Sadece ülkemizde değil tüm dünyada büyük sorun teşkil eden işsizlik problemi ile mücadele noktasında hükümetimiz tarafından alınan tedbirleri olumlu buluyor ve Çanakkale ili odaları ve borsaları olarak destek oluyoruz.Cumhurbaşkanımızın işverenleri teşvik kapsamında başlattığı istihdam seferberliklerinin yanı sıra, işverenlerin ihtiyaçlarına cevap verecek kalifiye eleman bulma noktasında yürütülen bu projeler, hem işveren hem de iş görenin kazancına.. Teorik ve pratikte eğitimlerin verilmesiyle işverenlerin istediği nitelikte kalifiye eleman yetişiyor ve böylece istihdama katkı sağlanıyor,  ‘nitelikli eleman’ bulma sorunu çözülüyor” dedi.

Birol Çetin son olarak “MEGİP kapsamında çalışmalar yapan, giyim üretimi teknolojisi alanında ilçemizde önemli bir işletme olan işletmemizi tebrik ediyoruz.” dedi.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com