İşe İlk Adım yeni mezunlara umut oldu

Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR), iş arayan yeni mezun gençlere yönelik projesi İşe İlk Adımlar ile pek çok gence umut oldu.

İŞKUR Biga Hizmet Merkezi Müdürü Ahmet Uzuner, İŞKUR’un işverenlere ve iş arayan yeni mezun gençlere yönelik yeni projesi hakkında bilgi verdi. Uzuner yaptığı açıklamada; “Kurumumuzun en öncelikli hedefleri arasında yer alan işsizliği azaltmak ve daha çok gencimizi iş ve meslek sahibi yapmak için var gücümüze çalışmaya devam ediyoruz. İşe İlk Adım Projesi sayesinde, yüksekokul veya fakültelerden son iki yılda mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerin mezun oldukları alanlarda 6 aylık işbaşı eğitim programına alınarak mesleki deneyim ve tecrübe kazanmaları sağlanacaktır. Sektör kısıtlaması olmadan 6 aylık program sonrasında işverenlerin bu kişileri mevcut işbaşı eğitim programlarındaki gibi 6 ay boyunca istihdam etmesi gerekecektir. Bu istihdam süresinde ise ödenmesi gereken ücretin net asgari ücretin % 50’si kadar tutarı işsizlik sigortası fonundan karşılanacaktır. Programa katılan gençlerimize ise program süresince günlük 61,65 TL ücret verilecek, genel sağlık sigortası ve iş kazası meslek hastalığı sigortaları İŞKUR tarafından karşılanacaktır” İfadesini kullandı.

Uzuner konuşmasının devamında “Zorunlu istihdam süresinden sonra işveren tarafından kişinin 12 ay daha istihdam edileceğine dair yeni bir sözleşme ile taahhüt verilmesi halinde net asgari ücretin %25’i kadar ücret desteği bir yıl boyunca işsizlik sigortası fonundan karşılanmaya devam edilecektir. Böylece üniversite mezunu gençlerin 6 aylık işbaşı eğitim programından sonra en az 18 ay daha istihdamda kalmaları sağlanacaktır” dedi.

Son olarak Ahmet Uzuner, programa katılmak isteyen gençlerin işbaşı eğitim yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi İŞKUR’dan da iş ve meslek Danışmanı ile görüşerek kendilerine işyeri bulunmasını talep edebileceklerini, ayrıca işverenlerin de istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi İŞKUR’dan da talep edebilecekleri bilgisini aktardı.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com