Karataş: “Eceabat kötü yönetildiği için geri kaldık”

Eceabat Belediye Başkanlığı için CHP’den üç isim aday adayı oldu. 4 Kasım’da Eceabat’ta yapılacak eğilim yoklamasında yarışacak adaylardan biri de sürpriz bir isim olan Engin Karataş… Adaylık açıklamasında Eceabat’ın çok kötü yönetildiği için geri kaldığına vurgu yapan Karataş, bu dönem CHP’nin genel seçimlerde yüzde 60 oy aldığı Eceabat’ı mutlaka kazanması gerektiğini ifade etti.

Eceabat’ın köklü ailelerinden birinin ferdi olan Engin Karataş, ilçe için projelerini açıkladığı toplantıda Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP)  Eceabat Belediye Başkanlığı için aday adaylık başvurusunu yaptı. Karataş, CHP İlçe Başkanı Muzaffer Övün’ün ve ilçe yöneticilerinin, Belediye Başkan aday adayları Metin Övün ve Timur Koşal’ın, belediye ve il genel meclisi üyesi aday adaylarının yanı sıra partililerin, Karataş ailesinin, ilçe esnaflarının ve partinin önde gelen isimlerinin katıldığı geniş bir katılım ile adaylığını açıkladı.

Eski Dönem Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer’in danışmanlığını yapan isim olarak tanınan Engin Karataş, projelerini o dönem Ankara’dan takip ettiğini ve Türkiye’de ilk defa Eceabat’ta elektrik şebekesini yer altına almanın kendilerine nasip olduğunu vurguladı. Karataş, “Hatırlarsınız ki Kilitbahir Kalesi ve Dur Yolcu da bize nasip oldu. Sayın bakanımız büyük destek verdi.” diye konuştu.

“ECEABAT, MAALESEF ÇOK KÖTÜ YÖNETİLDİĞİ İÇİN…”

“Yaklaşık 30 yıldır Ankara’da çeşitli görevlerde bulunduktan sonra memleketime geldim. Burası için sizlerle paylaşmak istediğim bir takım konular var.” diyen Karataş, “Eceabat’ımız tarihi ve coğrafi konumu gereği Türkiye’nin en güzel yerlerinden bir tanesi… Maalesef burası çok kötü yönetildiği için her anlamda çok geri kaldık.

25 yıldır Eceabat’ta belediyeyi alamıyoruz. Genel seçimlerdeki oyların neredeyse yarısını alıp hep yerel seçimlerde kaybettik. Eceabat’ın makus talihini yenmek için bu göreve soyunduk. O nedenle anlayışımız çağdaş ve modern bir belediyecilik olacak.” dedi.

AFTAN FAYDALANAMAYAN TEK YER ECEABAT

“Türkiye’de aflar çok çıkıyor. İmar affı çıktı. Bundan faydalanamayan tek yer maalesef Eceabat…” diyerek ilçenin kanayan yarasına parmak basan Karataş, “Aftan faydalanamadığımız gibi 4,5 yıldır inşaat izni beklerken çok daha kötü bir durumla karşı karşıyayız. Acilen bizim kampanya başlatmamız gerekiyor. Ben biraz inceledim durum çok vahim. Bu imar sorunu, Eceabat’ı daha da geriye atacaktır.” diye konuştu.

“ECEABAT’IN ELEKTRİK GİDERİNİ SIFIRLAYACAĞIM”

Karataş, “Eceabat hakikaten fakir bir yer. Gestaş’ın ücretleri de çok yüksek. Dolayısıyla bu ücretler konusunda bir kampanya başlatacağız. Eceabatlıların çok daha ucuz bir şekilde yararlanabilmeleri gerekiyor. Çanakkale’ye taşınan adliye ve askerlik şubesi gibi hayati yerleri tekrar Eceabat’a kazandırmamız gerekiyor. İşim gereği enerji işiyle uğraştım. Bir belediyenin iki tane temel gideri vardır; personel ve enerji… Enerji konusunda teveccüh gösterirseniz de seçilirsem, Eceabat’ın enerji sorununu hazırladığım proje ile çözeceğim. Gerçi bunu hangi arkadaşımız kazanırsa kazansın onlara da sunacağım. Çünkü Eceabat için hayati önem taşıyor. Belediyenin aylık 110 bin gibi yüksek miktarda elektrik faturası ödüyor. Bunu sıfırlayacak bir fikir var aklımda…”

KARATAŞ’TAN BARINAK SÖZÜ

“Belediye bünyesinde turizm şirketi kurup Eceabat’ın kalkınmasını sağlayacağız. Küçük Sanayi Sitesi, Eceabat’ta büyük bir sorun. Eski yerine veya daha iyi bir yere alma şansımız var. İlçenin bir önemli sorunu pazaryeri, bir diğeri de yaşlılarımız için huzurevidir. Hayvanlara barınak yapacağız. Ben ciddi bir hayvan severim. Bir diğeri de Eceabat’a, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin bir kolunun olmamasıdır. Bu konuda da bir çalışma başlatacağız. Eceabatspor’u yeniden canlandırıp gençlerimizle birlikte, kulübümüzü layık olduğu yere getireceğiz.” şeklinde ilçenin sorunlarına yönelik konuşmasına son verirken bazı çözüm önerilerinde de bulundu.

Diğer aday adaylarına da başarılar dileyen Karataş, açıklamasının ardından tek tek tebrikleri kabul etti. Karataş’ın açıklamasından sonra Belediye Meclis Üyeleri ve Belediye Başkanlığı aday adayları olan Timur Koşal ile Metin Övün, birlik ve beraberlik pozu verdi. Adaylar, temayül (eğilim) yoklamasında çıkacak aday ismin etrafında birleşerek, partilerinin kazanması için çalışacaklarının sözünü verdi.

Eylem Gözeldere

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com