“Ön Seçim Şansımız Yok!”

Mart ayında yapılacak yerel seçimlere giderek yaklaştığımız bu günlerde partilerin adaylarının nasıl belirleneceği sokaklarda konuşulur oldu. CHP geçtiğimiz günlerde ön seçim vurgusunda bulunmuştu. CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ise partisinin İl Kadın Kolları Danışma Kurulu Toplantısı’nda partisinin adayının belirlenmesi konusunda “Ön seçim yapabilme şansımız yok, fakat adaylarımızı üyelerimize sorarak, bir eğilim yoklaması yaparak seçmek istiyoruz” vurgusunda bulundu.

CHP İl Kadın Kolları Danışma Kurulu Toplantısı’na katılan CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Belediye Başkan adayının belirlenmesi konusunda, “Türkiye tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşıyor, bunu da bizler görüyoruz. Türkiye gittikçe kötüye gidiyor. Bizler bunları kırmak zorundayız.

“Yerel seçimlerde başarılı olmak zorundayız”

Biz önümüzdeki yerel seçimlerde İlçelerde başarılı olmak zorundayız. Balarılı olacağımıza inanıyoruz. Mevcut Belediye Başkanlarımızı koruyacağız, üzerine yeni belediyeler kazanacağız. Yerel seçimlerle genel seçimler her zaman birbirinden farklıdır. Genel seçimlerde partiler ve genel başkanlar göz önünde bulundurularak oy veriliyor ama yerel seçimlerde adaylar önemlidir. Bizlerde adaylarımızı tespit ederek, doğru adaylarla seçime gidip başarılı olacağımızı düşünüyoruz.

“Adaylarımızı üyelerimiz ile seçmek istiyoruz”              

Biz adaylarımızın Ankara’da belirlenmesi arzu etmiyoruz. Adaylarımızın örgütlerimizle birlikte, üyelerimizin süzgecinden geçerek, seçmenin kabul göreceği bir aday üzerinden gidiyoruz. Örgütlerimiz adayımıza karar verilecektir. Merkez yoklaması, ön seçim ve eğilim yoklaması bizim tüzüğümüz gereği belirlenen aday belirleme yöntemleridir.

“Ön seçim yapılırsa 12 Şubat’ta. Bu tarih bizim için çok geç”

Merkez yoklaması üyeye ve örgüte sormadan, direk Ankara’dan atanan bir aday demektir. Eğilim yoklaması parti içerisinde delegelerin ya da üyelerin katılım gösterdikleri bir aday belirleme sürecidir. Ön seçim ise resmidir, delegelerle ve üyelerle olur. Bizim ön seçim yapabilme şansımız yok. Ön seçim Şubat’ın 12’sinde yapılabiliyor. Şubat’ın 12’sinde belirlenecek bir Belediye Başkan adayımızın da seçimleri kazanabilmesi çok zordur.

“Belediye Başkan adayları eğilim yoklaması ile belirlenecektir”

Partinin gözetiminde tüm üyelerle bir eğilim yapılmasında hem fikiriz. Tüm ilçelerimizde eğilim yoklaması yapıyoruz. Bayramiç’te Belediye Başkan adayımız belli. Belediye Meclis üyelerimizde çeşitli gruplar ve uzlaşılar oluyor onlar daha sonra belirlenecektir. Belediye Başkan Adaylarımız birden fazla adaysa eğilim yoklaması ile yapılacaktır.

“Ön seçim yoksa ben yokum cümleleri kabul edilemez”

Çanakkale Merkez’de bizim arzumuz ve isteğimiz eğilim yoklamasıdır. Bunun haricindeki yöntemler Genel Merkez’in takdirindedir. Ben basında son zamanlarda duyuyorum. Eğilim yoklaması olmazsa ben yokum gibi cümleler kullanılıyor. Cumhuriyet Halk Partisi kurallarla yönetilen bir partidir. Bu tüzükte yöntemler bellidir. Bizim örgütün arzusu eğilim yoklaması yapmaktır” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com