“İskele mutlaka yapılmalı”

CHP’li ve AK Parti’li Başkanlardan Gelibolu halkı için görüş birliği:

“İskele mutlaka yapılmalı”

Gelibolu Feribot Terminali Projesi artan maliyet nedeniyle iptal noktasına gelmişti.  Projenin, GESTAŞ A.Ş.’nin borçlanmasına kefil olmayan İl Özel İdaresi tarafından 2019’da ayrılacak bütçeyle başlatılacağı öğrenildi.

Önceki gün gazetemize konuşan Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Gelibolu halkının senelerdir iskele trafiğinden mağdur olduğunu, hayati tehlike yaşadığını vurgulamıştı. AK Parti ve CHP Gelibolu İlçe Başkanları da iskelenin mutlaka yapılması gerektiğini belirtti. CHP İlçe Başkanı Nevzat Kaya, Gelibolu halkının cezalandırıldığını iddia ederken “Gelibolu’da yaşayanlar bu kadar mı değersiz!” diyerek tepki gösterdi. AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Gözütok ise iskelenin mutlaka yapılacağını belirterek kendisinin de Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın da işin takipçisi olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gelibolu İlçe Başkanı Nevzat Kaya, çeşitli nedenlerle 5 yıldır yeni iskelenin yapımına başlanmamasına tepki göstererek, Gelibolu halkının cezalandırıldığını iddia etti. Kaya, “Ben Gelibolu’da yaşayan hiçbir yurttaşımın canının parayla ölçülecek kadar ucuz olmadığı düşüncesindeyim. Gelibolu halkı bu kadar mı değersiz!” diye tepkisini dile getirdi.

Buna karşı Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Gelibolu İlçe Başkanı Mehmet Gözütok ise işin takipçisi olduğunu vurgulayarak, Gelibolu’ya büyük projeli yatırımların yapılmaya devam ettiğini belirtti. Gözütok, “Bu iskele buraya yapılacak. Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan yapamayacağı hiçbir şeyin sözünü vermez, temelini attığı bu işin takipçisidir.” dedi. Gözütok ayrıca iskeleyi de içine alan terminal projesinin artık GESTAŞ tarafından değil, İl Özel İdaresi tarafından yapılacağı bilgisini paylaştı.

Süreci anlatarak konuşmasına başlayan AK Parti Gelibolu İlçe Başkanı Mehmet Gözütok, şu ifadelere yer verdi: “İskele ihaleye çıkmıştı. Müteahhit firmalar birbirlerini şikayet ettiler ve yılan hikayesine döndü bu iş… Kamu İhale Kurumu’na şikayet edildi. Daha sonra maliyetlerin artması ve faizlerin artmasıyla rakamlar çok büyüdü. Gelibolu Belediye her ay GESTAŞ’tan 200-250 bin TL para alıyor. Belediye ve halkın kasasından çıkacak bir rakam var. Bu iskele yapılırken sözleşmeye şöyle bir madde konuldu; iskeleye başlandıktan sonra ve bittikten sonra 10 yıl bu para belediyeye ödenmeyecek. Bu da yılda 3 Milyon gibi bir rakam yapıyor. Dolayısıyla 10-15 yıl GESTAŞ bu parayı belediyeye vermeyecek. Belediye bu parayı alınca halka hizmet olarak geri dönüyor. Bu rakam 80 küsur milyona çıktığı zaman belediyeden yapılacak kesinti 29 yıla tekabül ediyor. Sonuçta bizler vatandaşlarımızın hakkını korumakla mükellefiz ama bir yandan da iskelenin yapılmasını istiyoruz tabi…”

GÖZÜTOK: “BÜLENT TURAN YAPAMACAĞI SÖZÜ VERMEZ”

“Bu iskele buraya yapılacak. Sonuçta Çanakkale’mizin gururu Bülent Turan’ın temel attığı bir iskele var. Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan yapamayacağı hiçbir şeyin sözünü vermez, bunun takipçisidir. Bu iskele Gelibolu’ya mutlaka ve mutlaka yapılmalıdır ve yapılacaktır. İl Genel Meclisi’nde konuşulmuş ancak daha küçük rakamlarla yapılmalıdır. Garantörle marantörle bağlantılı değil, İç İşleri Bakanlığından garantörlük istendiğinde tekrar alınır. CHP Belediyesi olayı bu şekilde lanse ediyor ama olayın aslı bu değil. Devlet, devlete her zaman kefil olur. Buradaki sıkıntı, bu rakamı daha aşağıya nasıl çekebiliriz sıkıntısıdır.”

“İSKELEYİ GESTAŞ DEĞİL ÖZEL İDARE YAPACAK”

“GESTAŞ, kredi kullandığı zaman yüzde 36-37 ile kullanıyor. Özel idare tarafından yapılacak artık. Çok kısa sürede ihaleye çıkartılabiliyor. Ayrıca özel idare iller bankasından yüzde 8 gibi küçük faizli kredi kullanma imkanı var. Niye vatandaşın sırtına binilsin? 86 Milyon yerine belki bu daha küçük rakamlarla yapılacak. O günün şartlarında GESTAŞ’ın yetkilendirilmesi kararı verilmiş. Öz kaynaklarıyla GESTAŞ değil İl Özel İdaresi yapacak. Kasım ayındaki bütçe görüşmelerinde 2019 bütçesinden 10 Milyon gibi bir para aktarılacak. Aksi halde Gelibolu halkının haklarını koruyamayacağız. Burada herkes zarar edecek. Masaya yatırıldı bu konu… Kendi öz kaynaklarımızdan 10 Milyon ayrılabilir. 10 -15 Milyon da çeşitli yerlerden ek kaynak bulabiliriz. 20 Milyon ile bu proje başlayabilir sonrasında da iller bankasından yüzde 8 faizle kredi kullanılabilir. 40-45 Milyon gibi daha küçük rakamlara mal edilebilir. 45 Milyon nere 86 Milyon nere…”

“GELİBOLU HALKI BU HİZMETTEN MAHRUM KALMAMALI”

“Gelibolu halkı bu hizmetten mahrum kalmamalı… Gelibolu Belediyesi bir taraftan iskeleye karışmıyoruz yetkileri devrettik diyor, bir taraftan da bu tür durumlarda eleştiri yapıyorlar. Burada bir çifte standartlık var. Belediye bir yandan olsun diyor bir yandan olmasın. Gelibolu Belediyesi 8-9 ay Valiliği zora sokarak bu işi geciktirdi. Bu işi bu kadar zorlaştırmasaydı belki bu sıkıntılar yaşanmayacaktı. Bu yetkililerin ifadesidir. En son olayda, ihaleye çıkma şartnamesi vardı. Bu şekilde yapılsın gelin oturalım deseydi belki şimdiki maliyetlerin birçoğundan etkilenmeyecektik. Ancak maalesef kriz durumunda belediye sahiplenmeye çalışıyor. Biliyorsun temel atılırken de sahiplenerek ‘biz yapıyoruz’ dediler. O zaman taşın altına elini koysunlar tabi. Sonuçta Gelibolu halkı mağdur oluyor.”

“TURAN DA BEN DE BU İŞİN TAKİPÇİSİYİZ”

“Ben de bu işin takipçisiyim. GESTAŞ Genel Müdürü, Plan Bütçe Başkanımız ve İl Genel Meclisi Başkanımızla toplantı yaptım. Bu iskele mutlaka yapılacak. Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan da bu işin takipçisi… Kendisi böyle bir temel atmış, yapılmamasını ister mi? Gelibolu’ya pek çok yatırım yapılıyor. Olimpik yüzme havuz projesi var. Fen Lisesi’nin çok yakında temelini atacağız. Fen Lisesi, Pansiyon ve Kapalı Spor Salonu şeklinde büyük bir kompleks olarak 20-25 Milyonluk bir yatırımın temelini atacağız. Gelibolu hak ettiği yatırımı alıyor. Daha da fazla alabilmesi için elimizden geleni yapacağız. Mart seçimlerinde belediyeyi de aldığımızda daha da hak ettiği hizmeti alacaktır.”

KAYA: “BÜYÜK BİR ŞOVLA DAVET EDİLDİ”

2013 yılından beri aktif olarak belediyenin projelendirme-kamulaştırma gibi üzerine düşen bütün işlemleri tamamladığını kaydeden CHP Gelibolu İlçe Başkanı Nevzat Kaya, şöyle devam etti: “2017’de neden belirtilmeden iptal edilen ihaleler sonrasında 2018 yılında son çıkılan ihalenin kesinleştiği ve GESTAŞ’ın bir taşeron firmaya ihale ettiği bilgisi iletildi. Haziran ayının ilk haftasında, seçim öncesi temel atma töreni yapıldı. Davetiyeler basıldı ve 3 günde ses düzeni kurulu bir araçla, Gelibolu halkı büyük bir şovla açılışa davet edildi. Bizler de vardık açılışta… CHP İlçe örgütü, yöneticilerimiz ve halkımız da orada yerini aldı. O anı görmek ve heyecanı yaşamak istedik çünkü Gelibolu halkı adına kangren olmuş bir konuydu. Çözülmesi bizi de mutlu ederdi.”

“BİR KAZMA BİR KÜREK DAHİ VURULMADI”

“Her türlü şov yapılmasının üzerinden 5 ay geçmiş olmasına rağmen iki meclis üyemizle birlikte inşaat sahasına gittim. Sahada bir el arabası, bir kazma, bir kürek dahi yoktu. Hiçbir işlem yapılmamıştı. Şimdi ekonomik kriz bahane edilerek bunun yapılması, ileriye yönelik sallantıya alındığı kanaatindeyiz. 5 aydır bu ülkenin Cumhurbaşkanı, kriz olmadığını manipülasyon olduğunu ifade ediyor. Ancak ihalesi 5 aydır yapılmış olan bir yere bir kepçenin dahi vurulmadığını görmek, bu işin olmayacağının göstergesidir bizce… Haziran ayının başında niye temel attılar? 24 Haziran’da seçimler vardı çünkü seçimlere yönelik algı oluşturmak, insanların gözüne bir şeyler göstererek siyasi rant elde etme düşüncesiydi.”

“GELİBOLU HALKI CEZALANDIRILIYOR”

“Bunu Gelibolu’da başarabilmeleri çok da mümkün değil. Gelibolu halkı gerçekleri gören, düşünebilen ve ona göre oy veren bir siyasi kültüre sahip… Geldiğimiz noktada il genel meclisinde yapılan toplantıda bizim iskelemizin durduğunu, 3-5 lira koyarak yıllara yayalım noktasında düşünceye sahip olduklarını görüyoruz. Şunu söyleyebilirim ki; Gelibolu halkı gerçekten cezalandırılıyor. Eza- ceza çekiyor. Kangren olmuş bu konu, Gelibolu halkını cezalandırmanın ötesine geçemedi. Orada deniliyor ki; ekonomik krizden, fiyatların yükselmesinden… Ben Gelibolu’da yaşayan hiçbir yurttaşımın canının parayla ölçülecek kadar ucuz olmadığı düşüncesindeyim. Bu düşünceyi de nefretle kınıyorum.”

“GELİBOLU’DA YAŞAYAN İNSANLAR BU KADAR MI DEĞERSİZ”

“5,5 yıldan beri yapmaya niyetleri yok. Gelibolu’ya giriş şuanda normal güzergahından yapılamıyor. Çift sıra trafik oluşuyor. Yolun birisi tamamen off durumda… Yabancı birisi bilmeden oraya girer ise oradan 1,5-2 saatten önce çıkması mümkün değil. Rahatsızlanan hastaların karşı şeride ambulansa sedye ile alındığına da tanık olduk. Bu gibi riskler de var. Yanıcı-patlayıcı-parlayıcı tırlara Çanakkale’den geçiş yok. Çanakkale halkı çok değerli elbette, Gelibolu’da yaşayan insanlar bu kadar mı değersiz! İktidar sahipleri de buradan bakarlarsa iyi olur. Parasal olarak değil de insanların yaşamı, huzuru, can ve mal güvenliği açısından bakmaları bizim talebimiz, ısrarımız o noktadadır. Belediyelerin bugüne kadar kendilerinden istenip de yapmadığı hiçbir şey yok.”

“İKTİDAR OLUP MÜKTEDİR OLAMAYANLARIN BU İŞİ YAPMASI GEREKİYOR”

“Belediye bugüne kadar oraya 860 TL deniz kirası ödemiş durumda… Arazi kamulaştırması yaptı ve bedelini ödedi. Bizim belediyemize projelendirme, kamulaştırma ve kiralama bedelleri dahil 3 Milyon gibi bir paraya mal oldu. Gelibolu halkının yoluna, suyuna, temizliğine harcanacak olan para, yeter ki burası yapılsın aciliyeti çok büyük denilerek bu para oraya kaynak olarak aktarıldı. Ancak iktidar sahipleri bugün ülkede iktidar olduklarını ama muktedir olduklarını gösteremeyenler tarafından bu işin yapılması gerekiyor artık. Bu konu gerçekten kangren oldu.”

“EGZOZ GAZIYLA YAŞAMAYA MECBUR BIRAKILIYORUZ”

“Bizim Gelibolu adına biz yapalım, siz parasını ödeyin mantığı hakikaten çok doğru değil. Burası bizim ulusal ve uluslararası taşımacılık yapan bir yolumuz. Karayolu bağlantısı olan lojistik ağı olması itibariyle kesinlikle devletin yatırımları içerisinde olmalı ve öyle yapılmalıydı. Genel bütçe ile yapılması gereken bir proje olmasına rağmen bunu biz yapalım, yap-işlet-devret modeli ile Gelibolu halkından parasını keselim. Biz paramızı aldıktan sonra da bunu size devredelim mantığıyla yapılmak istenmektedir. Biz buna rağmen öyle olmasa da Gelibolu halkının kaynaklarından bu işin yapılmasını önemsiyoruz. Çünkü insanların can ve mal güvenliği çok önemli… O bölgede yaşayan insanlar sabahlara kadar deprem oluyormuş gibi o tırların sarsıntılarıyla, motorların gazlarıyla yaşıyorlar. Burada bir sahil şeridi de var. Anneler babalar çocuklarıyla sahile iniyor. Biz temiz bir çevrede yaşayalım derken, egzoz gazıyla, toz içerisinde ve trafik tehlikesiyle yaşamaya zorunlu ve mecbur bırakılmışız. Bunu kabul etmiyoruz, inşallah olur diyoruz!”

Eylem Gözeldere

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com