Troia’nın çinileri ve seramikleri sergisi açıldı

Kepez Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi’nde İsmail Faris Öncel’e ait Troia çini ve seramik sergisi açıldı.

Çanakkale’de kültür ve sanat faaliyetlerine bir yenisi daha eklendi. Kepez Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi’nin ev sahipliğinde Troia Çini ve Seramik sergisinin açılışı yapıldı. Açılışa Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan da katıldı. Mutan sergi ile ilgili twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Sergi ile paylaşımda bulunan Başkan Mutan, “Kepez Belediyesi Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatçı İsmail Faris Öncel’in hazırlamış olduğu 3200. Yılında Troia Çini ve Seramik Sergisi açılışını gerçekleştirdik. 25 Ekim tarihine kadar açık olacak sergiye tüm halkımız davet ediyorum” açıklamasında bulundu.

İsmail Faris Öncel kimdir?

İSMEK bünyesinde açılan vitray, mozaik, çini, kaligrafi ve minyatür kurslarına katıldı. Çalışmalarını çini ve seramik karma tasarım ve uygulama şeklinde sürdüren Öncel, vitray ve mozaik ile ilgili olarak kişisel gelişim amacıyla İsveç, Norveç, Finlandiya ve Rusya’da geziler yaptı. Mayıs 2012’de sonuçlanan Gaziantep Geleneksel Türk Sanatları yarışmasında “Gaziantep Kalesinden” adlı çini panosu ile birincilik ödülüne layık görüldü. “Destan” isimli mozaik panosu ise sergilemeye değer bulundu. Mayıs 2013’te İSMEK çini dalındaki yarışmada “7 Tepe İstanbul” konulu yapıtı sergilemeye değer bulundu.

Çanakkale bölgesine yaptığı bir gezi sonrası, Mayıs 2013’ten itibaren, Troya konulu çini ve seramik koleksiyonu oluşturmaya başlayan Öncel,  halen Troya efsanesini çini ve seramik ayrıca minyatür stilinde yorumlamaya devam ediyor. Troya koleksiyonu, şimdiye kadar 5 kişisel sergide sergilenen İsmail Faris Öncel, sergi açılışlarında Troya savaşı öncesi ve savaş sonrasını da kapsayan mitolojik efsaneyi antik kostümlü Homeros’un ağzından teatral anlatımla izleyicilere sunuyor.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com