Taksicilerin sorunları konuşuldu

Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, kentte faaliyet gösteren taksicilerle kahvaltıda bir araya geldi. Toplantıya Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan’da katıldı. Toplantıda kentteki taksicilik faaliyeti masaya yatırıldı.

Dün saat 10.00’da Marina Restaurant’ta Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, taksicilerle kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Şoförler Odası tarafından düzenlenen toplantıya, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Yazıcı ve Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan’da katıldı. Toplantıda taksicilerin Çanakkale’deki faaliyetleri konuşuldu, sorunlara çözüm arandı.

“Toplu taşıma belediyenin asli görevidir”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Toplu taşıma belediyenin asli görevidir. Nerede ne eksikse biz bu eksiklikleri gidermek zorundayız. Bir kentte olmazsa olmazlar arasında ulaşım yer alır. Toplu ulaşımda Çanakkale’de belli başlı düzenlemeler yaptık. Yapılan düzenlemeler ile ulaşımda iyileşmeler gerçekleşti. Bu kentin kapasitesinin üzerinde bir araçlanma konusunda dikkatle izlemelerde bulunduk. Bir tek S plakayı belli sayıda ihaleyle verdik.

“Çanakkale’de şu anda 134 taksi var”

“Sayı ihtiyaç durumunda arttırılabilir”

Taksicilerle ilgili 2006 yılında Çanakkale’de 155 taksi varmış. Bu 155 taksinin 20 tanesi halk otobüslerine geçmiş, 1 taksi plakası da iptal edilmiş. Şu anda taksi sayısı Çanakkale’de 134. 155’ten 134’e düşmüş bu sayı biz ihaleye yapalım dememişiz. O dönemde iş yapamama ve yeterli kazanç saplamama şikayetleri vardı. O zaman bizde bu sayıyı ellemeyelim, süreç içerisinde taksicilik faaliyetleri yolunu bulacaktır dedik. Taksi kıtlığı söz konusu olursa o zaman oturur değerlendiririz. Bu değerlendirme benim keyfime yada başkanın keyfine göre olmayacaktır. O zaman devreye oda girecektir ve hep beraber oda ve birlik rapor çıkarılacaktır. İhtiyaç durumunda gerekli işlemler yapılacaktır. Dolayısıyla bugüne geldiğimizde işlerimizi takip ediyoruz, para kazandığımızı düşünüyorum” dedi.

“Çanakkale’de taksi duraklarına azalma meydana geldi”

Şoförler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir toplantıda, “Taksi duraklarının yetkileri odalardadır. Odalar taksi durağının nereye konulacağının kararını verir. Eskiden taksi durağı alınmışsa İl Trafik Komisyonu’nun sayesinde alınmıştır. 2005 yılında çıkan Belediye Kanunu ile yetkiler Belediye’ye geçmiştir. 2010 yılında aday olduğumuzda taksi duraklarını gezerken, taksilerin işi zordu. Hiç işe gitmeden evine giden arkadaşlar vardı. 4-5 taksi durağımız o dönemde iyiydiler. Bunun dışında kalan duraklar iş yapamıyorlardı. 2010’dan sonra Belediye Başkanımıza gittik ve Başkanımızın ne düşünüyorsunuz sorusu ile karşılaştık. Bizler mevcut durumu koruyalım, yeni durak açmayalım dedik. Çanakkale’de taksi duraklarında azalma meydana geldi. Artma beklenirken, duraklar azaldı. Şehir büyüyor ve her yıl 3-5 bin yeni öğrenci geliyor ve Çanakkale’de taksi kültürü oluştu” açıklamasında bulundu.

“Korsan taşımacılığın önüne geçilmesini istiyoruz”

Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, “Göreve gelişimin beşinci ayında bu Şoförler Odası’nın üçüncü toplantısı. Meslek gruplarına göre sizleri dönem dönem toplayan ve sorunlarınızı görüşen bu toplantıları düzenlendikleri için Şoförler Odası’na teşekkür ediyoruz. Yıllarca Esnaf Odaları Birliği Genel Sekreterliği yaptım. Bu işin mutfağından geliyorum, benim bu kentte meslek odalarının sorunlarını bilmem görevimdir. Taksi esnafı ile ilgili yıllardır iki şey güzel yapıldı. Birincisi ÖTV indirimi, ikincisi araçlarda çalışan şoförlerin sigortaları. Biz devamlı söylüyoruz 2008 yılında başlayan, mazot indiriminin, ticari işletmelerde de olmasını talep ediyoruz. Korsan taşımacılığının önüne geçilmesini istiyoruz. Bunların yanında mevcut esnaflığı korumanın önemine değiniyoruz” dedi.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com