Sahte gübreye dikkat!

Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya, üreticilere sahte gübre konusunda uyarıda bulundu.

Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya, haksız kazanç elde etmek isteyen bazı kişilerin piyasaya sahte gübre sattığı yönünde ihbarlar aldıklarını söyledi. Başkan Kaya açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Son günlerdeki piyasa hareketliliğini fırsat bilerek haksız kazanç sağlayacak kötü niyetli kişilerin piyasaya sahte ve taklit ürün arz edebileceği tehlikesiyle karşı karşıyayız. Bu işi meslek haline getirmiş kişiler her yıl bir bölgeyi hedef seçerek çiftçilerimizin canını yakmaktadırlar. Geçmiş yıllarda da yaşanılan bu ve buna benzer olaylarda üretici firmalar tarafından yetkilendirilmemiş dağıtıcıların sahte gübre, ilaç ve tohum gibi girdileri çiftçimizin ayağına kadar götürüp sattıkları görülmüştür.

Sahte gübre üretiminde genellikle çok ucuz olan tuz, alçı, kum gibi malzemeler kullanılmaktadır. Taklit gübreleri ambalaj, etkilet ve fiziksel görünümleri itibariyle orijinal gübrelerden ayırt etmek mümkün olmamaktadır. Bu gübrelerin analiz sonucunda etiket bilgileriyle uyumlu bitki besin elementleri bulunmamakta, hatta gübre içerisinde hiçbir besin elementi bulunmamaktadır.

Sahte gübrelerin kullanılması çiftçilerimizin bir yıllık emeğinin heba olmasına sebebiyet verdiği gibi telafisi güç ve imkansız sonuçlara neden olmaktadır. İçindeki tuz, toprağı çoraklaştırdığı için verdiği zarar yıllarca sürmektedir.

Özellikle ekimle birlikte kullanılan DAP (18.46.0) – 20.20.0 – 20.20.0+Zn vb. kompoze gübrelerin tam kullanım zamanı olduğundan çiftçilerimizin sahtekârların oyununa gelmemeleri için gübrelerini Tarım ve Orman İl Müdürlüklerince izin verilen “Gübre Dağıtıcılık Belgesi” olan güvenilir satış noktalarından temin etmeleri gerekmektedir. Ayrıca bayiden sattığı ürünle ilgili bakanlık tarafından tescil belgesi ve üretici firmanın lisans belgesi olup olmadığı sorularak kontrol edilmelidir.

Üreticilerimizin şüphelendikleri durumlarda Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine veya kolluk kuvvetlerine şikâyette bulunmaları oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesinde büyük önem taşımaktadır.” dedi.

DÜNYA GIDA GÜNÜ

Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan Kaya mesajında şu ifadelere yer verdi: “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından başlatılan ve her yıl tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Gıda Günü’nün bu yılki teması ‘2030’da Sıfır Açlık olan bir dünya mümkün’. ‘Eylemlerimiz Geleceğimizdir’ sloganı ile düzenlenen etkinlikler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin 2’ncisi olan Sıfır Açlık konusunda dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Dünyada aç insan sayısı son yıllarda artış gösterirken, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” doğrultusunda 2030’a kadar açlık ve yetersiz beslenmenin her biçiminin sona erdirilmesi hedefleniyor.

Bugün bizler gıdaya rahatça ulaşırken, onları elde ederken, bunlara ulaşamayan insanlarında olduğunu, muhtaç ve erişemeyen milyonlar olduğunu unutmamamız lazım.

Bizler de yapılan bu israfın önlenmesi için üstümüze düşen görevi yaparak ihtiyacımıza göre gıda almalıyız, ihtiyacımızdan fazla gıda alışverişi yapmayarak savurganlığın her türüne karşı çıkmamız gerektiğini ifade ederek “Dünya Gıda Günü”nü kutluyorum.” dedi.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com