HER TARAFTA BİZİM BORUMUZ ÖTÜYOR

‘FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı’ iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD’li Rahip Andrew Craig,  12 Ekim Cuma günü yapılan duruşmada serbest kaldı.

Sosyal medya başta olmak üzere eleştiriler, yoğun eleştiriler gelmeye başladı o karara…

Cumhurbaşkanlığı’ndan Brunson kararı sonrası ilk açıklamada şöyle denildi;

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Rahip Brunson hakkındaki kararla ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu, Türkiye’de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur. ABD başkanı Donald Trump’a bir kez daha hatırlatmak isteriz ki Türkiye demokratik bir hukuk devletidir ve Türk mahkemeleri bağımsızdır. Türk mahkemeleri gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti de hiçbir organ, makam, merci ya da kişiden talimat almaz” dedi.

 

Ardından, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli konuştu…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yargı kararına saygı duyduklarını vurgulayarak, “Ancak Papaz Brunson’un tahliye kararı milli vicdanı rahatsız ve huzursuz etmiştir. İfade değiştiren gizli ve satın alınmış tanıklar, davanın savcısında yapılan değişiklikler soru işaretlerini güçlendirmiş, şaibeleri arttırmıştır. Türkiye aleyhine faaliyetlerin merkezinde yer alan, terör örgütleriyle irtibat ve iltisakı tespit edilen bir şahsın siyasi baskı ve şantajlarla serbest bırakılması geldiğimiz bu aşamada düşündürücü, bir o kadar da esef vericidir. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına bir üst mahkemede itiraz hak ve süreci doğal olarak vardır, kuşkusuz bu temin edilmek durumundadır. Rahip Brunson davasının hem hukuki hem de siyasi boyutlarının varlığı her türlü izahtan varestedir. Hukuken sancılı ve sakat bir seyir izleyen mezkur davanın özellikle ABD tarafından Türkiye’ye yönelik tehdit ve baskı aracına dönüştürüldüğü, siyasi ve ekonomik operasyonların bahanesi olarak görüldüğü herkesin malumudur.” dedi.

AKP’den yapılan Brunson açıklamasında ise bakın ne denildi?

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Rahip Brunson’un tahliyesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, ‘Yargısal akış tamamlandı ve tahliye edildi. Dayatmalar karşısında serbest kaldı eleştirisi temelsizdir’ dedi.

Sabah yazarı ortada saygı duyulacak bir karar olmadığını söyledi.

Sabah yazarı Melih Altınok, ABD’li rahip Brunson’un serbest bırakılmasıyla ilgili ‘Yargının kararına herkes saygı göstermeli diyorlar. Ben ortada saygı duyulacak bir yargı kararı görmüyorum’ diye yazdı.

Dolar kuru Brunson kararı sonrası düştü mü?

ABD ile Brunson’un serbest bırakılmasına ilişkin anlaşma sağlandığı haberlerinin çıkması üzerine gerileyen dolar kuru, Brunson’un serbest bırakılmasının ardından yükseldi.

Dolar, yazımı yazdığım an itibariyle 5.90…

Türkiye hukuk devletidir

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Brunson davasına ilişkin soruyu “Türkiye hukuk devletidir. Davanın, dosyanın içeriğini bilmiyoruz. Yargıçlarımız, savcılarımız hukuk devletinin kuralları içerisinde gereken kararı verecektir” diye yanıtladı.

 Bizim borumuz ötüyor…

Batman İl Jandarma Komutanlığını ziyaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Afrin’den Cerablus’a, Azez’e kadar, Kato’dan Gabar, Cudi, Pülümür, Kutuderesi, Tendürek, Ağrı’ya kadar her tarafta bizim borumuz ötüyor’ dedi.

Evet, iyi günler sayın okurlar…

Zaten her tarafta bizim borumuz öter.

Öyle değil mi?

Yine de bizler İsmet İnönü faktörünü göz ardı etmeyelim…

Ne olur, ne olmaz…

Papaza güle güle desek bile…

 

SaygılarımlaWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com