Özacar: “Çeken bilir!”

Giriş-çıkışı kapatan iskele trafiğinden mağdur olan Gelibolulular sitemkar…

Gelibolu’yu ulaşım aksı yapacağı söylenen Gelibolu Feribot Terminali projesi artan maliyet nedeniyle iptal noktasına geldi. İl Genel Meclisi Ekim ayı toplantılarının son oturumunda proje için özel idarenin borçlanmaya kefil olması oylanarak AK Parti’li üyelerin oyçokluğu ile reddedilmişti. Kendi öz kaynaklarıyla devam edeceği öğrenilen projede 5 senedir hiçbir ilerleme kaydedilememesi ve yakın zamanda çözüme kavuşamayacak olmasına Gelibolu’dan tepki gecikmedi.

Gazetemize konuşan Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, ilçeye mevcut durumda giriş çıkışların çok zor olduğunu ve Gelibolu halkının mağdur edildiğini vurgulayarak, “Bunu ancak çeken bilir. Bizler için ciddi bir kayıp… Diliyorum ki bu yanlışlık bir an evvel düzelir.” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan tarafından seçim öncesi Gelibolu halkına müjdelenen yeni terminalin, halihazırda kullanılan ve Gelibolu’ya girişi-çıkışı kilitleyen iskelenin 2 km gerisinde şehrin dışına yapılması, 40 bin metrekare alanda iki ayrı terminal ile 4 rampadan oluşması planlanıyordu. Gelibolu’nun senelerdir kangrenleşen yarası için ilk merhem 2013 yılında çalındı. Dönemin yöneticileri ile yapılan protokolün ardından Gelibolu Belediyesi birçok hakkından vazgeçerek yetkiyi İl Özel İdaresine devretti. Özel İdare ise kendi kuruluşu olan GESTAŞ’ı yetkilendirirken çalışmalara hızla başlandı. Uzun bir aranın ardından 2016’da, Vali Orhan Tavlı’nın göreve gelmesiyle yenilenen protokolde, iskele yapımına 2017 Mart ayında başlanacağı söylenmişti. Ancak yapılan ihaleler çeşitli nedenlerle iptal edildi. 9 Mart 2018’de yapılan toplantıda, İl Genel Meclisi tarafından GESTAŞ’a 36 Milyon TL borçlanma yetkisi ve kefillik kararı alındı.

GESTAŞ İLE ANAKENT ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

19 Nisan 2018’de İçişleri Bakanlığı tarafından borçlanma izni verilmesinin ardından 27 Nisan 2018 tarihinde ihaleyi kazanan ANAKENT Planlama Yapı Yatırım Teknoloji Danışmanlık Tur. Enerji San. Tic. A.Ş. yetkilisi ile GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu arasında sözleşme imzalanmış ve terminalin 18 ayda tamamlanacağı vurgulanmıştı. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinin hemen öncesi haziran ayı başında temeli atılmasına rağmen, terminal inşaatında hiçbir çalışma yapılmaması, Gelibolu halkı isyan noktasına getirdi. 5 yıldır söz verilip yapılmayan terminal dolayısıyla, yapıldı-yapılacak diye hevesle bekleyen Gelibolulular da her geçen yıl daha fazla araç geçişi ile kilitlenen iskele problemi ve yanıcı – patlayıcı araçların tehdidi ile daha uzun bir süre yaşamak zorunda kaldı.

FAİZLER ARTTI MALİYET TAVAN YAPTI

İl Özel İdaresi’nce terminal yapımı için Mart ayında borçlanılan ve kefil olunan yaklaşık 36 Milyon TL, Mayıs ayında 19 Milyon TL’lik (%16,75) faiziyle birlikte 55 Milyon TL olurken, Ekim ayında ise 40.8 Milyon TL’lik (%32) faiziyle 86 Milyon TL oldu. Ankara İdare Mahkemesi kararıyla yeniden değerlendirmeye alınan ihale, İl Genel Meclisi ekim ayı son oturumunda da iskelenin bir an evvel yapılmasını isteyen CHP’li üyeler ile borçlanmanın bu zamanda doğru olmadığını öne süren AK Parti’li üyeler tarafından uzun süre tartışıldı. Netice olarak gündem maddesi, GESTAŞ’ın öz kaynaklarıyla ve il özel idaresinin her yıl bütçesinden bir miktar artırılması şeklinde yapılması konuşularak oylandı.

CHP’LİLER İSTEDİ AK PARTİ’LİLER REDDETTİ

 “Gestaş’ın yeni oluşan ekonomik koşullar ve maliyetler doğrultusunda kredi kullanarak borçlanması ve İl Özel İdaresinin bu borçlanmaya kefil olmasının tekrar değerlendirilmesi” ile ilgili önergesi, 2 CHP’li komisyon üyesinin şerhine karşın oyçokluğu ile Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından reddedildi. 5 Ekim’deki toplantıda oylanan komisyon kararı ise CHP Grubunun tamamının reddine karşın oyçokluğu ile kabul edildi. Böylece terminal projesinde, GESTAŞ’ın kendi öz kaynaklarıyla 86 Milyon TL’yi ödeyemeyeceği için yapılan il özel idaresince alınan kefalet kararından vazgeçildi. Toplantıda, CHP’li üyeler, mağdur olanın Gelibolu halkı olması sebebiyle Gelibolu Belediyesi ile konunun görüşülmesi gerektiğinde ısrar ederken, İl Genel Meclisi Başkanı ve aynı zamanda GESTAŞ’ın temsilcisi olan Ömer Şahin, belediyeye sorulması gereken bir durum olmadığını, konunun borçlanmaya kefil olunup olunmayacağı konusu olduğunu vurguladı.

GELİBOLU ALTIN ÇAĞINI YAŞAYACAKTI

“Gelibolu, ulaşım alanında altın çağını yaşayacak” diyen AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, terminalin yapılmasıyla beraber şehrin hem trafik anlamında rahat bir nefes alacağını hem de turizm alanında gelişeceğini söylemişti. Turan, “1915 Çanakkale Köprüsü, Gelibolu-Eceabat arasında yapımı devam eden yol çalışmaları ve yeni feribot terminaliyle beraber Gelibolu İlçemiz ulaşım alanında altın çağını yaşayacak” diyerek Gelibolu halkına müjde vermişti.

ÖZACAR: “GELİBOLU HALKI OLARAK MAĞDURUZ”

Gazetemize konu ile ilgili değerlendirme yapan Mustafa Özacar, Gelibolu halkının bu konudan senelerdir mağdur olduğunu ve bir an evvel çözülmesi gerektiğini belirtti. Başkan Özacar, “Gelibolu’daki bütün yaşam sahile endeksli… Hem Gelibolu esnafı hem de halkı olarak ciddi anlamda mağdur. Biz bu iskeleyi kenara alabilmiş olsaydık. Gelibolu’nun çok, gerçekten çok farklı bir görüntüsü olacaktı. Gelibolu’ya gelmek isteyenler geçecek yol bulamıyorlar. 2013 yılında o dönemin yöneticileri ile yaptığımız protokolde bizden istenenlerin tamamını yerine getirdik. 2016 yılında tekrar bir protokol yaptık ve o protokolde birçok hakkımızdan da vazgeçtik. Yeter ki bu iskele olsun diye… 2016’nın 23 Aralık’ında yaptık bu protokolü ve hemen 2017’nin Mart ayında başlanacağı söylenmişti. 2017’de çeşitli nedenlerle ihaleler iptal oldu. Bu konuda Gestaş’a yazı yazdık bizi bilgilendirin diye ama herhangi bir cevap verilmedi. Oranın esas mülkiyet sahibi Gelibolu Belediyesi olacaktı. Şuana kadarki kamulaştırmalar da ödemeler de Gelibolu Belediyesi’nden tahakkuk yoluyla tahsil edilecekti.

“HER ŞEYE RAĞMEN YAPILMASINI ARZU EDERDİK”

Türkiye’nin farklı koşullara, farklı yere gelmesinden dolayı bu sefer yapılmama noktasına geldi. Mevcut koşullarda krediyle iş yapmanın mümkün olmadığı ortaya çıktı. Her şeye rağmen bunun yapılmasını arzu ederdik. O dönem içerisinde bütün yetkiyi il özel idaresine verdik onlar da GESTAŞ’a verdi. Ancak yapılmamasını gerçekten anlayamadık. Onlar herhalde bize resmi bir bilgilendirme yapacaktır. Toplantıda yıllık 5-10 Milyon gibi bir rakamla yapılacağı söylendi. Bu rakamlarla yapılırsa, bunun yapımı 6-7 yıl sürer. Bu yarın öbür gün yine ciddi sıkıntılar oluşturacak bir durum. Bizim sıkıntımızı da ancak yaşayanlar bilir, çeken bilir. Gelibolu halkı bu konuda ciddi oranda mağdur olduğu için çeken bilir diyoruz. Bizler için ciddi bir kayıp bu…

“BEDELİNİ GELİBOLU HALKI ÖDÜYOR”

Bir ilçe düşünün tek bir giriş – çıkışı var. Yarımada gibi düşünürsek giriş tek bir yoldan olunca Gelibolu’ya gelen araçlar, yol tıkanıklığı yüzünden giremiyor. Ciddi anlamda mağduruz. En kötüsü de şu; iskelelerden yanıcı – patlayıcı madde taşıyan araçlar geçiyor. Tehlike arz ettiği ve gürültü olduğu için şehir dışına, Çanakkale’den bu tarafa aktarıldı. Oradaki insanlar mağdursa, Gelibolu halkı da bundan kurtulmalı… Diliyorum ki bu yanlışlık düzeltilir. Bir an önce başlanır. Sonuçta bedelini ödeyecek Gelibolu halkıdır. Yapılmayacaksa da bunu da bilelim en azından çözüm yolları arayalım. Talebimiz bir an önce yapılması, diliyorum da öyle olur.” diye konuştu.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com