Yerel yönetimlerde kalkınma masaya yatırılacak

UCLG-MEWA tarafından yürütülen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırılması çalıştayına Çanakkale ev sahipliği yaptı. Çalıştay dün, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın katılımları ile Belediye Çalışanları Sosyal Tesisi Ercan Adsız Toplantı Salonu’nda başladı.

UCLG-MEWA tarafından yürütülen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırılması Pilot Projesi kapsamında çalıştay dün saat 9.30’da Çanakkale Belediyesi Çalışanları Sosyal ve KültürTesisi’nde Ercan Adsız Toplantı Salonu’nda başladı. İki gün sürecek çalışmada yerel yönetimlerde kalkınmanın nasıl olması gerektiği, nelere dikkat edilmesi gerektiği ve yerel yönetimlerde kalkınma hangi temeller üzerinde gerçekleşir konuları istişare edilecek.

Konuyla ilgili UCLG-MEWA Bölge Teşkilatı Genel Sekreteri Mehmet Duman, “Bildiğiniz gibi artık küresel gündem iklim, enerji, eğitim, sağlık ve turizm gibi tüm kavramların sürdürülebilirlik üzerinden ele alınması gerektiği bize işaret ediliyor. Tema değişse de aslında kalkınmanın daha sürdürülebilir bir noktaya ulaştığının göstergesidir. Bizler bu dönüşümleri Ortadoğu’da ve Asya’da üyemiz olan Belediyelerimizin gündemine taşıyoruz.

Ana hedef her ülkedeki yerel yönetimlerin kendi sakinleri ile katılımcı bir süreç başlatmaları ve kentliler için yerel Gündem 21 oluşturmalarıydı. Yerel Gündem 21’lerin teşvikini ve projesini yürüttük. İnanıyoruz ki küresel hedefler kent liderleri ve kent sakinleri tarafından benimsenirse başarıya ulaşacaktır” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan düzenlenen çalıştayla ilgili, “Çanakkale bu işin neresinde? Biz ne zamandan beri bu işi sürdürüyoruz?

UCLG-MEWA bütün dünyayı kapsayan bir projedir ve biz bu projenin Ortadoğu ve Asya bölgesi arasında kalıyoruz. Bu bölgenin başkanı ise Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’dir. Biz ilk andan itibaren bu uygulamaya 1996’dan beri katıldık. Yerel Gündem 21 sürecini Çanakkale’de başlatan ender belediyelerden birisiyiz. O günden bu güne baya bir yol kat ettik. Kalkınma hedeflerimi ortaya koyan çalışmalarımızı tamamladık ve Kent Konseyi’ni kurduk. Kent Konseyi Belediyeler yasasına girmeden önce biz Kent Konseyi’ni kurmuştuk. Kent Konseyi daha sonra Belediyeler yasasına girdi. Bu kalkınma projesi olduğu için tüm belediyelerin katılımcılığı teşvik etmek ve tabana yaymak için katılımcı demokrasinin yerleşmesi için böyle bir yasal süreç başladı.

Bize UCLG-MEWA’ya neden kaynak aktarıyorsunuz diye soruyorlar. Biz UCLG-MEWA’ya kaynak aktarmıyoruz. Yerel Gündem 21’i UCLG-MEWA vasıtasıyla yürütüyoruz. Biz aslında denetleniyoruz. Dolayısıyla biz bu işin Çanakkale olarak önemini kavramış bir kentiz. Hep büyüme rakamlarından bahsedilir ama bu büyüme parasal bir büyümedir. Bizde kalkınma hiç bahsedilmez. Kalkınmanın bir ölçütü vardır. Kalkınmanın bir numaralı etkeni de çevredir. Kalkınmada biz neredeyiz? Sadece kalkınma değil 22 hedef var. Yoksulluk, sağlıklı bireyler, nitelikli eğitim bu hedefler arasında gösterilmektedir” açıklamalarında bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com