Görme engellilerden protokole sitem

Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü münasebetiyle Çanakkale’de çelenk sunum töreni gerçekleşti. Çelenk sunum töreninde Altı Nokta Körler Derneği Çanakkale Şube Başkanı Uğur Karabıyık protokol üyelerine sitem etti. Karabıyık, protokole hitaben yapmış olduğu konuşmasında “Sayın protokol üyeleri sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyardık” vurgusunda bulundu.

15 Ekim Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü münasebetiyle dün Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni gerçekleşti. Törene katılan Altı Nokta Körler Derneği Şubesi, Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şubesi ve ÇADES’in çelenkleri Atatürk büstüne sunuldu.

Çelenk sunma töreni sonrasında basın açıklamasında bulunan Altı Nokta Körler Derneği Çanakkale Şube Başkanı Uğur Karabıyık, konuşmasına protokol üyelerini selamlama ile başladı. Tek tek Vali, Milletvekillileri ve Belediye Başkanı’nı selamlayan Karabıyık, “Görmüyor olabilirim ama protokolün meydanda olmadığının farkındayım” dedi.

“Saydığım kişilerin burada olmadıklarını biliyorum.

Gönül gözüm böyle görmek istiyor”

Karabıyık konuşmasında, “Sayın Valim, Sayın Çanakkale Belediye Başkanım, Sayın Kepez Belediye Başkanım, sayın kurum müdürlerim hepiniz Dünya Beyaz Baston ve Güvenlik Günü çelenk sunma törenine hoş geldiniz. Bazıları içinden kimse, protokolden kimin geldiğini buna söylemedi diyor. Bazıları ise çaktırmadan meydanı gözleri ile bir daha kolaçan ediyor. Bu saydığım hiç kimsenin buraya gelmediğini bende biliyorum ama her zaman deniyor ya gönül gözüyle görüyorlar diye. Benim gönül gözüm böyle görüyor. Önümüzdeki dönemde inşallah bu protokol listesini görerek başlarız.

“Damdan düşenin halini damdan düşen anlar”

Sizden bir şey isteyeceğim. Görme engelli olan meydanda kaç kişi vardır. Siz hakkınıza sahip çıkmazsanız, siz gününüze sahip çıkmazsanız karşındakinin seni anlamasını bekleyemezsin. Buna hakkında olmaz. Sen damdan düşensin, damdan düşenin halini ancak damdan düşen anlar.

“Bu gün neden resmi tatil değil?”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Türkiye genelinde resmi tatil. 10-16 Mayıs Türkiye Sakatlar Haftası’nda her engelli gününe bir resmi tatil verilmiş. Bu Beyaz Baston Günü neden bizlere resmi tatil değil? Görme engelli arkadaşlarımızın burada olamamasının nedeni bu günün tatil olamamasıdır” açıklamasında bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com