Tarihi, kültürü ve sporu birleştiren şehir

Gelenekselleşen Turkcell Gelibolu Maratonu, bu yıl da geniş katılım ile bugün Eceabat Morto Koyu’nda gerçekleştirildi. ‘Barış için Koşuyoruz’ sloganıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen maratonda, yerli ve yabancı çok sayıda katılımcı unutulmaz bir gün yaşadı.

Kent protokolü de 5 km’lik halk maratonuna katılarak Türkiye’nin her yerinden gelen vatandaşlarla birlikte koştu. Ödül töreninde konuşan yarışın sponsoru Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, barışın kenti Çanakkale’den dünyaya daha çok barış dileyerek “Tarihi, kültürü ve sporu bundan daha güzel bir araya getiren bir şehir yok” dedi.

Türkiye’nin ‘Barış’ temalı ilk ve tek maratonu olan Turkcell Gelibolu Maratonu, dördüncü olarak bu yıl da binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. 2018 Troya Yılı’nın en önemli organizasyonlarından biri olan maraton, dünyanın sayılı tematik maratonlarından biri olarak kabul görüyor.

Maratona kent protokolünden Vali Orhan Tavlı, Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, İl Jandarma Komutanı Albay Emrullah Büyük, Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, daire müdürleri ve siyasiler katıldı. Bu yılın ünlü konukları komedyen Hayrettin ve dünya rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen de halk koşusunda yerini aldı.

BİRİNCİLER; ERKEKLERDE GELAW, KADINLARDA SEPELİOVA

42 kilometre maraton, 21 kilometre yarı maraton, 10 kilometre ve 5 kilometre halk koşusu olmak üzere dört kategoride yarış yapılırken, yarışın ardından bu yıl ödül töreni de düzenlendi. 42 km.’lik parkuru erkeklerde 2 saat 22 dakika 28 saniyelik dereceyle Etiyopyalı Getaye Gelaw birinci, Yavuz Ağralı ikinci, Ömer Alkanoğlu da üçüncü oldu. Kadınlarda ise Rus Svetlana Sepeliova 3 saat 30 dakika 01 saniye ile birinci oldu. 42 km kazananları kupalarını ve para ödüllerini Vali Orhan Tavlı ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun elinden aldı.

Yarı maraton (21 km maraton) erkeklerde Fetene Alemu birinci, Kefyalew Deja Burise ikinci, Ayhan Sağlam üçüncü, kadınlarda ise Fatma Demir birinci, Demet Dinç ikinci, Elif Mert üçüncü oldu. 10 kilometrelik maraton etabında erkeklerde birinciliği Ramazan Özdemir, ikinciliği Alper Demir, üçüncülüğü Azad Yüce aldı. Kadınlarda ise Burcu Subatan, Gülnaz Uskun ve Fatma Arik şeklinde sıralandı. 42 km, 21 km, 10 km ve 5 km halk koşusuna katılanlar, yarışların ardından yaş kategorilerine göre ödül ve sertifikalarını aldı.

“TÜM DÜNYADA DAHA ÇOK BARIŞ DİLEĞİYLE…”

Binlerce katılımcının yer aldığı koşuda 10 kilometrelik parkurda, startı Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu verdi. “Tarihi, kültürü ve sporu bundan daha güzel bir araya getiren bir şehir yok” diyen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, ödül töreninde yaptığı konuşmada Bu yıl dördüncü senemiz. Ne mutlu bize ki Gelibolu Maratonu sayesinde, Troya Yılı’nı, bu toprakların ruhunu yaşayarak kutlama şansına sahibiz. 2018 Troya Yılı’nda tüm dünyada daha çok ‘Barış’ olması dileğiyle…” diye konuştu. Terzioğlu ayrıca toplam dağıtılan ödülün toplam ödülün 100 bin lira olduğunu ifade etti.

Öte yandan yarışmacıların bebekleriyle, çocuklarıyla, evcil hayvanlarıyla katılmalarının yanı sıra bazı çiftlerin el ele bitirmeleri de dikkat çekti. Eylem Gözeldere

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com