TAVSİYELER-2

Bu Pazar günü için köşemi veganlıkla ilgili olarak gerek kaynak gerekse yol gösterici olarak kullanabileceğiniz bazı kitap, film ve belgesellere ayırmak istedim.

Bilmeyenler için veganlığı bir kere daha hatırlatayım. Vegan, yaşamının idame ettirirken her türlü hayvansal ürünün kullanımına karşı olmak (et, süt, yumurta, yün, deri, ipek vb) ve hayvanlar üzerinde deney uygulanmış ürünlerin tüketimine/kullanımına karşı olma felsefesini benimser.

POWDER

İlk tavsiyem bir film. Powder, Türkçe’ye Pudra ismiyle çevrilmiş, hakikaten dokunaklı öyküsü olan bir film. Henüz izlemeyenler için ipucu vermek istemediğimden bu güzel filme dair söyleyebileceğim tek şey geyiğin vurulma sahnesinin size hissettirdiklerini içselleştirmek isteyebileceğiniz.

 WHAT THE HEALTH

Yönetmenliğini Kip Andersen ve Keegan Kuhn’ın yaptığı 2017 yapımı belgesel gıda sektörünün nasıl yönlendirildiği konusunda çarpıcı bir yaşanmışlığı gözler önüne seriyor.

EARTHLINGS

Shaun Monson tarafından yönetilen 2005 yılı yapımı bu belgesel gerek film yıldızı ve vegan Joaqin Phoenix’in anlatımı, gerekse pek çoğumuzun görmemek için bin tane bahane bulduğu gerçekleri yüzümüze vurmasıyla tam bir efsane.

FOOD INC.

2008 yapımı Food Inc. Gıda sektörünün bilinmeyen, üstelik bilinmesi kesinlikle istenmeyen gerçeklerini, her geçen gün sağlığımızı nasıl kaybettiğimizi, niçin artık daha fazla sayıda kanser hastası bebek ve çocuk haberi aldığımızı gün yüzüne çıkarıyor. Robert Kenner’ın yönettiği belgeseldeki bazı sahneler insanın sinirini zıplatacak cinsten.

SUPER SIZE ME

Morgan Spurlock tarafından yönetilen Super Size Me (Şişir Beni) 2004 yapımı bir belgesel. Ancak onu diğerlerinden ayıran bir özelliği var. O da yönetmen Morgan Spurlock’un kendisini fast food beslenmenin etkilerinin net bir şekilde ortaya konabilmesi için kobay olarak kullanması.

MAKING THE CONNECTION (Bağlantıyı Kurmak)

Making The Connection, Vegan Topluluğu yapımı kısa bir belgesel olan Making the Connection (Bağlantıyı Kurmak), veganlığı yemek, fitness, beslenme, küresel gıda güvenliği, çiftçilik, çevre, hayvanlar, ahlak açısından samimi bir üslupla ele alıyor.

VEGAN BESLENME, KINIKOĞLU DİYETİ, VEGAN SAĞLIK

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Kınıkoğlu’nun hazırlamış olduğu bu üç kitap belki de Türkçe’de şu ana kadar yayınlanmış en kapsamlı vegan beslenme rehberleri olma özelliği taşıyor. Kendisi de vegan olan Dr. Murat Kınıkoğlu sizi yalnızca daha uygar, etik ve daha sağlıklı bir beslenmeye davet etmiyor, kitaplarındaki yemek tarifleri ile aynı zamanda yol da gösteriyor.

ETİN CİNSEL POLİTİKASI

Carol J. Adams’ın 2013 yılında ilk baskısı yapılmış olan Etin Cinsel Politikası isimli kitabı kadın ve hayvanın tüm yönleriyle eş olduğunu savunmuyor; yalnızca şiddet ve tahakkümden beslenen erkek egemen kültürün yeri yurdu olmadığının, zayıf bulduğu her şeyi ve herkesi “erkek” tanımının dışına atarak alt edilecek bir öteki ilan ettiğinin, özneden nesneye indirgediğinin altını çiziyor.

Tüm bu film, belgesel ve kitapların yanında önermeden geçemeyeceğim başka bir şey daha var. Vegan aktivist Gary Yourofsy’nin 1 saat 10 dakikalık konuşması. “Hayatınızda duyabileceğiniz en iyi konuşma” yazıp, internet tarayıcınızda aratırsanız, bu muhteşem konuşmayı dinleyebilirsiniz.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com