Gezen tavuk efsanesi

Köy yumurtası, gezen tavuk yumurtası ifadeleri ile birlikte yumurta satışında da bir dönem sahtekarlıklar ortaya çıkmıştı. Ancak gezen tavuk yumurtası hala tercih edilir durumda. Pazar esnafının yorumuna göre köy tavuğu tüm sahtekarlıklara rağmen hala revaçta.

Son yıllarda her şeyin doğalını arayan tüketici arttıkça yumurta satışında da değişiklik yaşandı. Gezen tavuk ve yumurtası çok fazla tercih edilmeye başladı. Diğer yandan gezen tavuk ve yumurtasında da fabrikasyona da doğal etiketi basıldı. Her iş gibi bu işin de sahtekarları ortaya çıktı. Ancak pazar satışlarında hala vatandaşın ilgisi hala köy tavuğunda. Köy tavuğu etiketi olan yumurtalar daha çok satılıyor.
Çiftlik yumurtası 15 tanesi 9 TL’den satılırken köy yumurtası da 16 tanesi 10 TL’den satılıyor. Aralarında fiyat farkının fazla olmadığı ürünlerde köyden geldiği düşünülen daha çok tercih ediliyor.

“Hepsi gerçek köy yumurtası değil”

Pazarda yumurta satışı yapan Merih Şarpal, konuyla ilgili; “Köy yumurtası olarak satılanların da hepsi gerçek köy yumurtası değil. Çoğu fenni yem ile beslenen çiftlik yumurtasıdır. Sadece köyden getiren ve çok samimi olan kişiler inandırıcı oluyor. Köy yumurtası biraz daha fazla tercih ediliyor. Çünkü çok doğal olduğu düşünülüyor.” dedi.

“Tavuğa buğday vermiyoruz”

Kendi köyünden kendi tavuğunun yumurtasını getirip satan Ender Mutlu, “Merkeze bağlı Mazılık  köyünden getirdiğim yumurtaları satıyorum. Kendi tavuklarımızın yumurtası. Biz tavuklara buğday vermiyoruz. Yumurtaya zam geldi ama biz kendi hayvanımız olduğu için yansıtmıyoruz.Mısır küspesi ve ayçiçek veriyoruz. Kendisi geziyor.” ifadelerini kullandı.

Yıldız SağlamWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com