Şiir ve müzik gecesi düzenlendi

Sanatın ve Kültürün Kardeşliği Çanakkale programı kapsamında düzenlenen şiir ve müzik gecesi yoğun ilgi gördü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İLESAM (İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği)’nin katkılarıyla “Sanatın ve Kültürün Kardeşliği” Çanakkale Programı kapsamında, şiir ve müzik gecesi tertip edildi.

İÇDAŞ Seyit Onbaşı Konferans Salonu’nda düzenlenen programa, Vali Yardımcısı Celil Ateşoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, İLESAM Yönetim Kurulu Eski Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Durak Turan Düz,  farklı illerden gelen şairler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız gerçekleştirdi. PARMAKSIZ; müzelerde korunan tarihin, şairlerin ruhlarında mayalayıp şiirle dile getirdikleri duyguların ve müziğin insan ruhuna işleyen nağmelerine emanet edilen milli ruh ve şuurun bu türden etkinliklerle insanlarla buluşturulacağına dikkat çekerek, projede emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Çanakkale’de ilkleri yaşadığından söz ederek konuşmasına başlayan Vali Yardımcısı Celil Ateşoğlu, İlk vali yardımcılığı görevinin Çanakkale olması ve böylesine anlamlı bir etkinliği yaşamasının kendisi için ne kadar önemli olduğunu belirtirken; sanat, müzik ve şiirin ayrılmaz bir bütün olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından İLESAM Yönetim Kurulu Eski Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Durak Turan Düz, Günvar Korkmaz, Orhan Oyanık, Alaaatin İkican, Şerif Kutludağ, Şahin Karaman, Elif Yavaş, Nejdet Tabak, Mehmet İhsan Gençcan şiirlerini okurken, Ozan Nihat Sönmez de aşıklık geleneğinden örneklerle dinleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Şiir ve müzik gecesi, Bursa’dan gelen Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği Sanatçılarının, Çanakkale Şehitlerinin ruhuna armağan ettikleri türküler ile devam etti.

Program, gecenin anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com