Sanatın ve kültürün kardeşliği konuşuldu

Sanatın ve Kültürün Kardeşliği: Müze-Şiir-Müzik Çanakkale programının açılışı, düzenlenen konferans ile yapıldı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM)’nin “Sanatın ve Kültürün Kardeşliği: Müze- Şiir-Müzik” Çanakkale Programının açılışı, konferans ile başladı.

Troya Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı konferansa, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi Eski Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, Çanakkale Eski Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Durak Turan Düz, Arkeoloji Müze Müdürü Ali Atmaca ve farklı illerden gelen şair ve ozanlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz “Sanatın ve Kültürün Kardeşliği programını Çanakkale’de ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Troya Müzemiz, Müze-Şiir-Müzik programı ile ilk etkinliğine ev sahipliği yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve İLESAM’a katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Konferansın açılışını yapan, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, “Müzeler bizim geçmişimizdir,  geleceğimize bu düşünceyi aşılamamız lazım ki ayakta kalabilelim. Müzelerde yaşayan bir tarih var, insanla beraber yaşamış olması daha da bir değerli kılıyor. Şairlere, yazarlara, sanatçılara tıpkı müzeler gibi değer vermemiz lazım. Sanatın ve Kültürün Kardeşliği projesi ile herkes taşın altına elini koyuyor. Bizim şanlı bir tarihimiz var, bu dersi Çanakkale’den atalarımızdan alacağız. İLESAM olarak Çanakkale Savaşlarının 100. Yılında Ardahan’dan Çanakkale’ye programını gerçekleştirdik. Çanakkale Sempozyumunu Ardahan’da yaptık. Çanakkale sadece bu kentte yaşayanların değil, Çanakkale hepimizin” diye konuştu.

Konferans, İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi Eski Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Durak Turan Düz, Ozan Nihat Sönmez, Orhan Oyanık’ın “Vatan ve Bayrak” konulu şiir dinletisi ile devam etti.

İLESAM Üyeleri konferansın ardından, Troya Müzesi’ni ve Troya Antik Kenti’ni ziyaret etti.

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com