Ruh ve beden sağlığı bütündür

Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) tarafından dün çeşitli etkinlikler düzenlendi. “Ruh ve beden sağlığı bütündür” anlayışıyla düzenlenen etkinliklerde danışanlar unutulmaz bir gün geçirdi.

Dünya Ruh Sağlığı Günü, Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu’nun bir projesi olarak Ruh Sağlığı ve  Ruh hastalıklarının toplumda farkındalığı ve anlaşırlığını artırmak amacıyla 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim’de kutlanıyor. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) tarafından bugüne özel Dardanos’ta düzenlenen etkinliğe çok sayıda merkez çalışanı ve danışanı katıldı.

TRSM Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Özlem Öztürk Şahin ve Psikolog Pınar Erdoğan Özdemir’in organizasyonuyla dün düzenlenen etkinliklerde TRSM hastaları ve aileleri doyasıya gezdi- eğlendi.

PSİKOLOG ÖZDEMİR: “RUH VE BEDEN AYRILMAZ BİR BÜTÜNDÜR”

Dünya Ruh Sağlığı Günü’ne özel gazetemize konuşan Psikolog Pınar Erdoğan Özdemir, “Ruh sağlığı kişinin yaşadığı ortam, inanç ve düşünce olarak şekillenir. Ruh sağlığı terim olarak erken çocukluktan ölüme kadar devam eden ve düşünce, iletişim becerileri, öğrenme, duygusal gelişim, kendine güven gibi bir dizi süreci de ifade etmektedir. Ruh sağlığı ve beden sağlığı ayrılmaz bir bütündür. Toplum Ruh Sağlığı Psikiyatri çalışanları olarak amacımız hastalarımızı toplumdan aileden yaşamdan koparmadan tedavi etmektedir. Ve topluma kazandırmak, işlevsel yaratıcı ve mutlu kılmaktadır.” dedi.

UZMAN DOKTOR ŞAHİN: “HER GEÇEN GÜN GENİŞLEYEN BİR AİLEYİZ”

Yaklaşık 7 yıldır her geçen gün büyüyen, iyileşen ve geniş bir aile olarak devam ettiklerini kaydeden TRSM Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Özlem Öztürk Şahin de etkinlik ve Dünya Ruh Sağlığı Günü hakkında gazetemize konuştu. Şahin, şöyle devam etti: “Birlikte bir sürü öyküler tamamlıyoruz. Maalesef şimdiye kadar, tam olarak Dünya Ruh Sağlığı için etkinlik düzenleyememiştik. Bu sene ilk defa bunu başarabildik. Merkezimizde zaten aylık düzenli etkinlik düzenlemeye çalışıyoruz.

“YOLUMUZ HALA ÇOK UZUN…”

Her ne kadar ‘ruh ve beden sağlığı bütündür’ diye anlatmaya çalışsak da, toplum ruh sağlığı merkezleri yaygınlaşarak bayağı yüksek rakamlara ulaşsa da hala ve hala yapacak çok işimiz var. Hala ikna edecek, anlatacak çok şeyimiz var. Yolumuz hala çok uzun… Şu nedenle iyi bir durumdayız ki artık daha geniş bir aileyiz ve sadece konuşarak değil, yaptıklarımızla da ben artık Çanakkale halkının pek çok şeyi fark ettiğini görüyorum. Dışarıdan aldığım tepkilerle de buradaki hastaların bu toplumla bütünleşmesi sayesinde artık sadece söylemde kalmadığını, ruhsal hastalıkların iyileşebilir, toplum içinde birlikte yaşanabilir. Mevcut tedavilerle sonuçları çok iyi olan tedavi yanıtları iyi olan hastalıklar olduğunu artık halkımız da bizimle birlikte görüyor.”

Dardanos yerleşkesinde düzenlenen piknik ve ip atlama, top oynama gibi spor etkinliklerinin ardından Dardanos Tümülüsünü gezen katılımcılar, Deniz Canlıları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde sorumlu memur Hakan Baki’nin anlatımıyla deniz ürünlerinin korunması ve devamlılığının sağlanması hakkında bilgi edindi.

Gezilerin ardından çay içerek sohbet eden TRSM çalışanları, danışanlar ve aileler, unutulmaz günün ardından yorgun bir şekilde evlerine döndü.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com