Katliama lanet yağdı

Ankara Tren Garı önünde, tarihler 10 Ekim 2015’i gösterdiğinde, yüzlerce kişinin katıldığı “Barış ve Demokrasi” mitingine bombalı saldırı düzenlenmiş ve saldırı sonucunda 103 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Çanakkale’de bulunan Sivil Toplum Kuruluşları ve vatandaşlar katliamın yıl dönümünde yürüyüş gerçekleştirdiler.

2015 yılında bundan 3 sene önce Ankara’da Tren Garı’nın önünde gerçekleşen bombalı saldırıda 103 vatandaş hayatını kaybetmişti. Bombalı saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlar yurdun dört bir yanında gerçekleşen etkinliklerle anıldı. Çanakkale’de faaliyette bulunan sendikalar ve vatandaşlar Çarşamba günü saat 17.30’da Golf Aile Çay Bahçesi önünden Morabbin Parkı’na kadar yürüdüler. Yürüyüşe CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, CHP Merkez İlçe Yönetimi, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, EMEK Partisi Çanakkale Örgütü ve HDP İl Yönetimi katıldı.

“Bizler barış taleplerimizi haykıracaktık”

Düzenlenen yürüyüşün sonunda yapılan basın açıklamasında, “Bizler barışı sağlamak, barış için mücadele etmek için yola çıktık. Birlikte olmaktan, egemen güçlere karşı omuz omuza taleplerimize ve geleceğimize sahip çıkmak için bir araya geldi.  Bizler; emek, barış ve demokrasi taleplerimizi miting alanında haykıracaktık. Halaylar ve şarkılar eşliğinde ne kadar güçlü olduğumuzu gösterecektik.

“Ne ruhsal ne de fiziksel acılar dinmedi”

Katliam izinli bir mitingde bakanlıklara ve meclise yakin bir mevkide yapıldı. 103 insan yaşamını yitirdi. 500’ü geçkin insan yaralandı. Yaralılar uzun zaman boyunca tedavi görmeye devam etti. Uzuv kayıpları, görme ve işitme kayıpları ve felç olan onlarca insan 3. Yılında hala tedavi görmekte. Ne ruhsal ne de fiziksel acılar dinmedi.

“Yargılamaların önü neden kapatıldı?”

Raporlarla ortaya daha net ortaya çıkan emniyetin saldırı istihbaratına sahip olmasına rağmen mahkemelerde neden tek bir kamu görevlisi bile yargılanmadı? Bu yargılanmanın önü kapatıldı? Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun ‘Ankara’dan sonra oylarımız arttı’ sözleri ile ne kast ediyor? Katliama 3 5 puan artsın diye göz mü yumuldu? Geçtiğimiz ağustos ayında tutuklu sanıklar için dava sonuçlanmıştı.

“Neden tek bir kamu görevlisi yargılanmadı?”

Her mahkeme salonunda, her duruşmada yaşananlar, siyasi iktidar ve mahkemenin tavırlarına baktığımızda yakalanan tetikçilerden öteye gitmeyen bir mahkeme süreci görüyoruz. Neden tek bir kamu görevlisi yargılanmadı?

“Ercan Adsız’ı o saldırıda kaybettik”

Birlikte yola çıktığımız Emek Partisi Çanakkale İl Başkanı Ercan Adsız’ı katliamda kaybettik. Onun nezdinde yaşamını yitiren güzel insanları bir kez daha anıyorum. Ercan yoldaş, partiye her zaman neşeyle gelir, iki elini birbirine vurarak ” gençler ne yapıyoruz şimdi ” diye heyecanla sorardı. Şimdi bizlerde her zaman heyecanla sormalıyız. Heyecanla ve birlikte tam onun söylediği gibi hareket etmeliyiz.

“Yılmayacağız”

10 Ekim ve diğer katliamlar için, haksızlıklar için, emek, barış ve demokrasi mücadelesini yükselteceğiz. Yılmayacağız” cümlelerine yer verildi.

Tunahan Ünsal