Bangladeş’ten Çanakkale’ye ziyaret

Bangladeş Kurtuluş Savaşı İşleri Bakanı Mozammel Huq beraberindeki heyetle Çanakkale’ye ziyarette bulundu. Bakan Huq basın mensupları ile Truva Otel’de bir araya geldi.

Bangladeş Kurtuluş Savaşı İşleri Bakanı Mozammel Huq beraberindeki ressam, grafiker, görüntü yönetmeni ve şair olan heyet ile Çanakkale’ye ziyarette bulundu. Ziyaret sırasında Mozammel Huq’a 10 kişilik bir ekip eşlik etti. Ekip dün saat 12.00’de Truva Otel’de basın mensupları ile bir araya geldi.

“2019 yılı Bangladeş yılı olacak”

Basın toplantısında konuşan Bakan Mozammel Huq, “2019 yılı Türkiye’de Bangladeş Yılı olacak. Bu sayede iki ülke insanları birbirlerini tanınması sağlanacak. Son 4 gündür Türkiye’deki ziyaretleri gerçekleştirmek için; Ankara, İstanbul ve ardından Çanakkale’ye geldim. Bazı panoramik alanları ve müzeleri ziyaret ettik ve orada savaş kahramanları için yapılan görkemli anıtlardan, heykellerden ve bizim için ayrılan köşelerden oldukça etkilendik. Özellikle de Türkiye’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’e olan ilgi ve saygıdan çok etkilendim.

“İki ülkenin insanları birbirlerini tanıyacaklar”

8 Ekim’de Kültür ve Turizm Bakanı ile oldukça başarılı geçen bir toplantı yaptık. Buradaki toplantıda Türk halkının kendi savaş kahramanlarının nasıl onurlandırdığını, nasıl saygıyla onları anmasından çok etkilendim. Türklerin kendi kahramanları için yaptıklarının aynısını 1971 yılında Bangladeş’in Kurtuluş Savaşında hayatını kaybeden 3 milyonu aşkın insan için yapmak istediğimizi belirttik. Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız da bu konuda her türlü bilgi ve teknolojik desteği sağlayacağı konusunda bilgi verdi. Bakan ayrıca 2019 yılı Türkiye’de Bangladeş Yılı olarak kutlanacağını söyledi. Bu sayede iki ülke insanları birbirlerini tanımasını sağlayacak. Türkiye’de çeşitli illerinde Bangladeş’i anlatan etkinlikler düzenlenecek. Bakan bu bilgiye verdi. Bu sayede iki ülke halkı arasında daha yakın ilişkilerin kurulacağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com