“Troya Müzesi heyecan verici”

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Troia Müzesi hakkında açıklamalarda bulundu. Turan, “Troya, tüm zamanların en ünlü kenti. Troya sadece bir ören yeri değil, bunun ötesinde bir anlamı vardır. Troya Müzesi heyecan verici” vurgusunda bulundu.

Ak parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Troia müzesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Turan, 3 bin metrekarelik sergi salonuna ve 11 bin 200 metrekarelik kapalı inşaat alanına sahip olan müze hakkında önemli cümleler kurdu.

“Troya sadece bir ören yeri değildir”

Turan yapmış olduğu açıklamasında, “Troya, tüm zamanların en ünlü kenti. Troya sadece bir ören yeri değil; bunun ötesinde bir anlamı var. Troya Müzesi ile bu anlama “eserler çıktığı topraklarda sergilenmelidir.

“Troya dünya kültür mirasını etkilemeye devam ediyor”

Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer alan Troya, Doğu ile Batı’nın birleştiği, Ege Denizi ile Karadeniz’in Marmara Denizi’ni aralarına alıp karıştığı bir yerde destanıyla ve buluntularıyla dünya kültür mirasını bin yıllardır etkilemeye devam ediyor. 1462 yılında ise Fatih Sultan Mehmed, Troya’yı ziyaret ettiğinde “İstanbul’u fethederek Troyalıların öcünü aldım.” diyerek kentin tarihteki önemine bir kez daha parmak basmıştı. Troya antik kenti ve çevresi 1996 yılında millî park oldu. 1998 yılında ise Troya UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Troya örenyerinin girişindeki müzeyi ziyaret edenler, aşağı doğru inen bir rampa ile tarih yolculuğuna başlıyorlar. Burada Troya’nın katmanlarında yer alan 10 ayrı kent anlatılıyor. Troya’dan çıkarılan buluntular ve interaktif sergileme salonlarında devam eden sergiler müzenin seyir terasında sona eriyor.

“Troya Müzesi heyecan verici”

2018 Troya Yılı kapsamındaki kalıcı büyük projeler tamamlanma aşamasında. Tevfikiye Arkeoköy projesinde de büyük aşama kaydedildi. Fatih Sultan Mehmed Han ve Atatürk heykelleriyle diğer uygulamalar da bitirilmek üzere. Milli Park içindeki projeler de büyük aşama kaydedildi. Tüm bu projelerin yurt dışında duyurulmasını amaçlayan konferanslar da kesintisiz bir şekilde devam etmekte. Troya Müzesi, Antik Çağ’ın efsane kenti ile modern zamanları yan yana getirdiği için de heyecan verici.

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com