Troia Afişleri beğeni topladı

2018 Troia Yılı 2.Afiş Tasarım Yarışması Sergisi dün saat 14.00’te kent protokolünün katılımıyla Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde başladı. Afiş tasarım yarışmasında 9 eser başarı 10 eser mansiyon ve 49 eser ise sergilenmeye uygun görüldü.

2018 Troia Yılı kapsamında yapılan afiş tasarım yarışması sergisi Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde kent protokolünün katılımı ile dün saat 14.00’te başladı. Afiş tasarım yarışması kapsamında 314 başvuru alındı. Bu başvurular Doç. Dr. Çiğdem Çatal, Doç. Dr. Ali Seyran, Prof. Dr. Adnan Tepecik, Prof. Dr. İncilay Yurdakul ve Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç tarafından değerlendirilmiş olup. Eserlerden 9 tanesi başarı ve 10 tanesi ise mansiyona değer görülmüştür. Eserler arasından 49 tanesi ise sergilenmeye uygun görülmüştür.

“Bu bölgesel bazda çok önemli bir yarışmadır”

Tasarım yarışması sergisi 9-19 Ekim tarihleri arasında Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde sergilenecek. Sergi açılışı sırasında Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Tepecik, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu bu sergi çok fazla yapılan bir sergi değildir. Resim, heykel yarışmaları var ve Kültür Turizm Bakanlığı ilk defa çok önemli bir yarışmaya imza attı. Bu yarışma bir bölgede yapılan bir yarışmadır. Bizler afişlerin değerlendirmelerini yaparken, jüri üyeleri birbirlerini görmediler ve iletişime geçmediler. 314 afiş değerlendirildi ve 49 afiş sergilenmeye layık görüldü” dedi.

“Troia’dan Çanakkale’ye eserinin galası Çanakkale’de yapılacak”

Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç, “Öncelikle kıymetli hocamız biraz evvel bütün tevazusuyla konuşmasını yaparken biz unuttuk. Hocamız jüri başkanıydı. Buraya gelmeden önce Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramızın, sezon açılış programında sipariş üzerine bestelettiğimiz Troia’dan Çanakkale’ye müzik bestesinin ilk icrasını Ankara’da yaptık. Galasını yıl bitmeden Çanakkale’de yapmanın sözünü vermiştik” açıklamasında bulundu.

“Çok büyük etkinliklere imza atıldı”

Vali Orhan Tavlı ise, “2018 Troia Yılı çok özel bir yıldır. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığımız 2018 yılını Troia yılı ilan etti. Troia Yılı kapsamında başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere bütün bakanlıklarımız gerek yurt dışında gerek yurt içinde uluslararası ve ulusal alanda kültürel, sanatsal ve sportif alanda çok büyük etkinliklere imza attılar” cümlelerini kurdu.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com