Bozcaada BIFED Başlıyor

Bozcaada’da bu yıl 10-14 Ekim tarihlerine denk gelen Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali için geri sayım başladı. Belgesel yönetmenlerini, izleyicilerini, çevre aktivistlerini, üreticileri, öğrencileri 11-14 Ekim tarihleri arasında adanın küçük, kalabalık salonlarında beşinci kez buluşturacak olan festival, yine film dolu günler vaat ediyor.

Bozcaada Belediyesi ve Bozcaada halkının katkılarıyla düzenlenen ve her yıl yönetmenler, filmseverler ile çevrecileri buluşturan festivale, bu yıl 56 ülkeden 260’ın üzerinde belgesel ile başvuruldu. Dünyanın dört bir yanından doğanın ve insanlığın ortak soru ve sorunlarını kendi dillerinde, kendi üsluplarıyla anlatan veya çözüm arayan muhteşem filmler arasından 11 film Uluslararası Yarışma, 7 film ise Gaia Öğrenci Ödülü için geçtiğimiz günlerde finalistler seçilmişti.

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED), 10 Ekim’de başlıyor. Birbirine uzak coğrafyalarda benzer hisler, niyetlerle yola çıkan belgesel yönetmenlerini, izleyicilerini, çevre aktivistlerini, üreticileri, öğrencileri 11-14 Ekim tarihleri arasında adanın küçük, kalabalık salonlarında beşinci kez buluşturacak olan festival, yine film dolu günler vaat ediyor.
BIFED Ekibi tarafından yapılan festival açıklamasında şu sözler yer aldı:  “Bazı şeyleri beş yıl geçmesine karşın hala yapamıyoruz. Neleri yapmıyoruz mesela: BIFED hala başvuru ücreti almıyor. BIFED hala tamamen yerel kaynaklarla ve dayanışmayla sürüyor. Modayı takip etmiyor, göçmen kuşlar gibi o festivalden bu festivale birlikte uçan yılın popüler filmleri BIFED için ilginç değil: Kendi sorunlarını anlatan, üçüncü dünyayı egzotik bir malzeme gibi sömürmeyen içten belgesellerin doğal olarak programı oluşturduğu yapı da değişmedi. Bizler, BIFED ekibi olarak elimizden geldiğince konuklarımızla küçük adamızın her şeyini paylaşmaya çalışıyoruz. Tüm dünyayı saran delilik yaşadığımız bu güzel mavi gezegeni yok etmeyecekse bunda yaptığınız -her şeye rağmen büyük bir cesaretler, büyük bir direnişin çok kıymetli parçaları olarak yaptığınız- belgeselllerin önemi büyük. Lütfen geliniz bunları dolu salonlarımızda birlikte izleyelim ve dünyanın halleri üzerine endişelenin yalnızca biz olmadığımızı hissedelim, birlikte. dayanışarak.”

Yıldız SağlamWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com