Amatör Spor Haftası Kortejle Açıldı

Çanakkale’de 8-14 Ekim Amatör Spor Haftası etkinlikleri dün kortej ile başladı. Kortejin sonunda Morabbin Park’ta haftanın açılışı yapılarak başarılı sporculara plaketleri takdim edildi. Program öğrencilerin gösterisi ile sürdü.

Çanakkale’de 8-14 Ekim Amatör Spor Haftası etkinlikleri kamu kuruluşlarının da katılımıyla Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü önderliğinde başladı. Kortej ile başlayan haftanın açılış töreni Morabbin Park’ta gerçekleşti.
Programa Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürü Aziz Sinan Alp, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürü Sedat Bektaş, Belediye Başkanvekili Bilge Şimşek, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, ÇOMÜ Spor Bilimleri Yüksek Okulu adına Dr. Öğretim üyesi Necati Cerrahoğlu, Amatör Spor Kulüpleri Başkanı Firuz Ergül katıldı.

“Çanakkale’de 44 spor tesisi var”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan programda konuşan Amatör Spor Kulüpleri Başkanı Dr. Firuz Erdil; “Amatör Spor Haftası her yıl bu tarihlerde kutlanmakta. Sezon açılışını gerçekleştiriyoruz. Federasyonlarımızın büyük bir kısmının sezon açılışları eylül, ekim, kasım aylarında başlamakta. Spor faaliyetleri bu dönemde hız kazanmaktadır. Amatör spor kulüpleri olarak kulüplere de davet ediyoruz. Bakanlığımızın son yıllardaki yatırımlar ile tesislerde artışlar meydana geldi özellikle Çanakkale’de 44 tanesine sahibiz.” dedi.

“Amatör sporun güçlü olduğu görüldü”

Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürü Aziz Sinan Alp, törendeki konuşmasında; “Bakanlığımız Türkiye’de amatör sporun güçlü olduğunu görerek ekim ayının ikinci haftasını kutlamaya başladı. Bu hafta kapsamında il merkezinde ve ilçelerimizde çeşitli kutlamalar müsabakalar yapıyoruz. Türkiye’de sporu sadece biz yapmıyoruz biz lojistik ayağını oluşturuyoruz. Bu işe gönülden bağlı kurumlar da var. Devlet olarak sporun tesisleşmesi anlamında çok büyük katkıları var. Çanakkale’de görüyoruz. Her ilçemizde spor sahalarımız yapılmış durumda. Şu ana kadar 46 aktif branşta 146 spor kulübü ve ilimizde toplam olarak 3861 faal sporcu var. Hedefimizi geleceğin teminatı çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve spora yönlendirmek. Gizli yeteneklerini keşfetmek ve Türk sporuna kazandırmak. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Üniversitemiz ve diğer kurumlarla işbirliği içindeyiz. Sosyal alanda da çocuklarımızın gelişimi için katkı sunmaya çalışıyoruz. Tek amacımız var, toplumda spor bilincinin açılmasıdır.” dedi.

Konuşmaların ardından başarılı yarışmacılar plaketlerini kuruluş yetkililerinin ellerinden aldı. Bilek güreşi, triatlon, cimnastik, judo gibi dallarda gösterilen başarılı sporcular tebrik edildi.

Yıldız Sağlam


Plakete layık görülen sporcular arasında su altında bisikletle 59.6 metre pedal çevirerek dünya rekoruna imza atan serbest dalış milli sporcusu Birgül Erken de vardı.

 

Bilek güreşinde milliler arasında yer alan Sakatlar Derneği Başkanı Ümit Burunlular da plaket alanlar arasındaydı.

 

Kortej ve açılış töreninin ardından sporcular gösterilerini sergilerken izleyenleri hayran bıraktı.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com