ÜRFET USTA

Oldum olası bu ustalık işine takmışızdır. Evde kullandığımız bir aparat ya da arabanızın bir parçası arızalanmıştır. Tamirciye gidersiniz. Adı üstünde tamirci. Adam bakar, eder: “Filan parçanın değişmesi icap eder” der. Kapı kilidi ki bozulmuş. Al yenisini. Bulabilirsen ya da cebinde para bolsa. Hop, al yenisini değiştir. Yahu bu kadarını kör ninemiz de yapar. Önemli olan, kafa yorup, o parçayı tamir etmektir. Bu iş ülke ekonomisine de büyük bir katkıdır sonuçta. Bunu yapan ustalar yok mudur? Var elbette. Ancak sayıları iki elin parmakları kadar. İzmirli Kaportacı Ürfet Usta, sayısı az olan esnaflardan birisidir. Daha önceleri değişmesi gereken bir parçayı, yalnızca yağlayarak yıllarca kullanmamız sağlamıştı. En küçük bir sıkıntımızda Ürfet Usta’ya gideriz. Kendi konusu olmasa bile, bize usta tarif eder. Yol gösterir. Sağ olsun. Bu çalışmalarıyla Sanayi Sitesinde iyi bir çevre ve müşteri edinmiş durumda.

KAPI KİLİDİ!

Arabamızın şoför kapısı dışarıdan açılmıyor. Üç harfliler mi karıştırdı, ne olduysa oldu. İçeriden açılıp, dışarıdan Nuh deyip, Peygamber demiyor ve açılmıyor. “Açıl susam açıl “da dedik, ııh diyor, hiç ırganmıyor. Üç Kulhuvallah, bir Elham okuduk, her ihtimale karşı. Faydasız. Doğru Ürfet Usta’ya. Yanında çalışan Hasan var. Maşallah zehir gibi. Ustasının yolunda. Kapının kilidini söküp ustaya getirdi. Kilit dedikse öyle sıradan bir şey değil. Kocaman. Ürfet Usta baktı. Evirdi, çevirdi, “Bu kanser olmuş” dedi. Yok yok şaka yaptık. Demedi. Bakalit bir aparat var. O kırılmış. Araba 20 yaşına yakın. Yedek parçası yok. İş Ürfet Usta’ya düştü. Aslında çok da işi vardı ama bizi kıramadı. Tam bir saat uğraşıp, kilidi tamir etti. Ellerine sağlık. Bizim yıllardan beri dile getirdiğimiz, konu buydu işte. Tamir edeceksin. Eğer, iyice kanser olmuşsa, yedek parçası da bulunuyorsa ne ala. Ya bulunmuyorsa ne yapacaksınız? Kapı kapalı mı kalacak? Tamir edeceksiniz. İzmirli Kaportacı Ürfet Usta Sanayi’de caminin arkasında. İzmirli Kaportacı dediğimize bakmayın. Kendisi Ayvacıklı, yani Çanakkaleli. Eline sağlık Ustacığım. Bir sıkıntınız olursa ustaya gidip danışın. Bizim de selamımızı söyleyin. Çayınızı da için. Net olarak söylüyoruz. Evvel Allah çözemeyeceği bir sorun yoktur.

ACICIK UCUNDAN

Adam 2 duble viskisini içtikten sonra, barmene dönmüş, “16 yaşındaki oğlumun, aklı fikri kızların eteklerinde.” demiş;

Yahu 16 yaşındaki bir delikanlı için çok normal bir şey değil mi bu?” diye cevap vermiş barmen,

“Kardeşim…” demiş adam sinirlenerek, “Moda dergilerini yatağında yan yatarak, parmaklarını seksi bir şekilde yalayıp sayfalarını çevirerek okuyor. İçlerinden etek beğenip, kendisi için sipariş veriyor! Bunun neresi normal?”

İki yaşlı adam sohbet ederlerken biri, diğerine “İyice yaşlandığın zaman Parkinson mu olmak istersin, yoksa Alzheimer mi?” diye sormuş, “Kesinlikle Parkinson” diye cevap vermiş bizimki. “Rakı şişesinin nerede olduğunu hatırlayamamak yerine, yarısını etrafa saçmayı yeğlerim!”

Sağlıcakla kalınız.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com