Örnek Baroda Örnek Seçim

Çanakkale Barosu Olağan Genel Kurulu, bu hafta sonu Parion Otel’de gerçekleştirildi. 2 yılda bir düzenlenen genel kurula Çanakkale merkezi ve ilçelerinden çok sayıda avukat katılırken, pazar günü çarşaf liste ile yapılan seçimlerde Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan güven tazeledi. Çanakkale Barosu Olağan Genel Kurulu, bu hafta sonu Parion Otel’de gerçekleştirildi. 2 yılda bir düzenlenen genel kurula Çanakkale merkezi ve ilçelerinden çok sayıda avukat katılırken, pazar günü çarşaf liste ile yapılan seçimlerde Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan güven tazeledi. Şarlan, Çanakkale Barosu’nun bugüne kadarki çalışmalarıyla birçok alanda örnek bir baro olduğunu belirterek “Her açıdan daha başarılı, hatta en başarılı baro olmak için, daha saygın ve güçlü bir Avukatlık mesleği için, sizlerin de desteği ile çalışmalarımızı arttıracağız.” dedi.

Cumartesi günü Av. Cengiz Tuğral’ın divan başkanlığında açılan genel kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın faaliyet raporunu okumasıyla devam etti.

2016-2018 Dönemi içinde yapılanları aktaran Çanakkale Baro Başkanı Adayı Av. Bülent Şarlan, adaylığını açıklamasının ardından yeni dönemde yapacakları çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Pazar günü ise 9.00 itibariyle başlayan seçimler, 17.00’da sona erdi. Çarşaf liste yöntemiyle yapılan seçimlerde, Çanakkale Barosu Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Disiplin Kurulu Üyeleri, Denetleme Kurulu Üyeleri ve Türkiye Barolar Birliği Delegeleri belirlendi.

Genel Kurula CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek de katılarak dilek ve temenniler bölümünde konuşma yaptı.

Çanakkale Baro Başkanı Adayı Av. Bülent Şarlan, genel kurul konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Çanakkale Barosu, örnek çalışmalarla ve sonsuz emeklerle yüklü bir tarihin mirasıdır.

Bu sebeple böylesi özel ve örnek bir Baro’ya layık olmak en önemli sorumluluğumuzdur. Geçmişten aldığımız bayrağı daha yukarı çıkarmak ise en önemli çabamız olmuştur, olacaktır.”

İLK HEDEF BARO BİNASI YAPMAK

“Adliye Binası yakınında, Çanakkale Avukatlarına yakışır, modern bir yeni Baro İdari Binası yapmak olacaktır. Bina yeri bulmak, inşaatını tamamlamak ve bu binayı açmak birinci hedefimizdir. Bu binanın; mesleki ihtiyaçlara cevap veren, sosyal gereksinimleri karşılayan örnek bir bina olmasını sağlamaya çalışacağız. Bunun için genel kurul sonrası hızla yer tespiti yaparak süreci başlatmak istiyoruz.”  

DAHA ETKİN KOMİSYONLAR…

“Önümüzdeki dönem diğer bir hedefimiz de, daha etkin ve güçlü Komisyonlar olacaktır.

Komisyonlarımız geçen zaman içerisinde önemli çalışmalara imza attılar. Emek verenlere tekrar teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönem, Komisyonlarımızı daha aktif kılmaya çalışacağız.

Meslektaşlarımın beklentileri ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda yeni komisyonlar kurmak da başka bir hedefimiz olacak.

Çanakkale Barosu Avukatlarının var olan saygınlığını daha da arttırmak için geçen dönem yapılan çalışmalarımızı aktarmıştım. Önümüzdeki dönem bu konuya daha fazla önem vereceğiz.

Avukatların varlığının ve gücünün daha fazla öne çıkması amacıyla, halkla ilişkiler çalışmaları, etkinlikler ve girişimler düşünmekteyiz. Şehrin diğer dinamikleriyle, Sivil Toplum Kuruluşlarıyla, ortak çalışmalar yaparak, katılımcısı daha yüksek organizasyonlar planlıyoruz. Her platformda söylüyorum,  söylemeye de devam edeceğim.”

“HUKUK VE DEMOKRASİNİN GÜÇLENMESİ EN ÖNEMLİ GÖREVİMİZDİR”

“Baroların, Avukatlık Kanundan kaynaklanan iki görevi bulunmaktadır. Bunlardan ilki mesleki sorunları takip etmek ve çözümlerine katkı sağlamaktır. İkincisi de hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumaktır.” diyerek konuşmasına devam eden Başkan Şarlan, şu ifadelere yer verdi: “Bu bağlamda Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı kalarak, ülkemizde hukuk ve demokrasinin geliştirilmesi en önemli hedefimizdir. Bu sebeple, meslektaşlarımız için, mesleğimiz için ve Çanakkale Barosu için yapacağımız daha çok şey olduğuna inanıyoruz. Bunun için de devam etmek istiyoruz. Bugüne kadar verdiğiniz yetki neticesinde önemli bir deneyim kazandık. Bu deneyimle tekrar göreve talibiz. 

“ÇALIŞMALARIMIZLA ÖRNEK BİR BARO OLDUK”

Çalışmalarımızla birçok alanda örnek bir Baro olduk. Her açıdan daha başarılı, hatta en başarılı baro olmak için, daha saygın ve güçlü bir Avukatlık mesleği için, sizlerin de desteği ile çalışmalarımızı arttıracağız. Bizlere destek vermeniz halinde önümüzdeki dönem de,

Herkes için adalet, herkes için hukuk, herkes için demokrasi diyeceğiz, Yargı bağımsızlığını savunmaya devam edeceğiz, Temel hak ve özgürlüklerinin kararlılıkla yanında duracağız.

Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti çatısının daha da kuvvetlendirilmesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

ATATÜRK İLKE VE DEVRİMLERİNDEN;

CUMHURİYET BİRİKİMLERİNDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ.”

BAŞKAN ŞARLAN GÜVEN TAZELEDİ

Pazar günü yapılan seçimler ile birlikte tamamlanan genel kurulda, Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, yeniden başkan seçildi. Odaya katılan 463 avukatın 338’i oy kullanırken, Başkan Şarlan ise 276’sının oyunu aldı.

Çanakkale Barosu’nun yeni dönem yönetimi şu isimlerden oluştu: Av.Kemal Bırakma, Av.Şennur Tarak, Av.Sinan Koşik, Av.Bihter Bilir İzmirli, Av.Pelin Turhan Erkan, Av.Sahra Yıldız Hıdımoğlu, Av.Hande Keskin Toprak, Av.Enes Çetin, Av.İbrahim Cem Erbil, Av. Selahattin Mutlu.

Türkiye Barolar Birliği Delegeleri ise Av.Adnan Güler, Hakan Öztürk, Av.Şerefnur Çakır olarak seçildi.

GEÇMİŞ DÖNEMDEKİLERE TEŞEKKÜR YENİ DÖNEMDEKİLERE BAŞARILAR

Güven tazeleyerek dördüncü dönem için seçilen Başkan Şarlan, seçim sonucunda gazetemize konuştu: “Çanakkaleli meslektaşlarımızla genel kurulumuzu gerçekleştirdik. Baromuzun 34. Genel Kurulunun öncelikle mesleğimize, meslektaşlarımıza, avukatlığa, savunmaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, insan hakları ve özgürlüklere katkı sağlamasını diliyoruz. Geçmiş dönemde yaptıklarımızın üzerine fazlasını koyarak yeni dönemde çalışmalarımız devam edecektir. Bu güne kadar baromuza hizmeti geçen meslektaşlarıma şükranlarımı sunuyor, yeni seçilen meslektaşlarıma da başarılar diliyorum.”

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com