İSOFF’tan Troia çıkarması

İstanbul Off-Road Kulübü (İSOFF) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Baja Troia Turkey 2018” in yarışçıları güzergahlarına Troia’yı da ekledi. Troia Ören Yeri’ni gezen yarışçılar; yarış ve Çanakkale hakkındaki görüşlerini gazetemizle paylaştı.

İstanbul Off-Road Kulübü (İSOFF) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Baja Troia Turkey 2018” içinstartı verildi. 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Baja Troia Turkey 2018” Truva Atı önünde yapılan seremoniyle açıldıktan sonra serisi hafta sonu tüm hızıyla devam etti.
Yarışçılar cumartesi günü Dümrek’e devam eden güzergahlarının öncesinde Troia Ören Yeri’ni gezdiler. Troia Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, yarışçılara eşlik ederek ören yerini ve Troia’yı anlattı.
Gezinin ardından gazetemize konuşan yarışçılar; Çanakkale, Troia ve yarış hakkında görüşlerini aktardılar.

Gökhan Erdoğan
Çanakkaleliyim ve yarış için buradayım. Dışarıdan insanlar geldikleri zaman Troia’yı görmek istiyorlar, sürekli buraya geliyoruz bu sebeple. Abideler de aynı şekilde. Görenler Troia’yı güzel buluyor. Ancak Çanakkaleliler gelmiyor. Bilmiyorlar bile. Çanakkale dışından gelen insanların daha çok bilgi sahibi olması üzücü bir durum.

Ahmet Ünlü
Troia etkileyici bir yer insanın büyülenmemesi imkansız. Biraz kalabalığız ve zamanımız az, bu yüzden biraz hızlı gezdik. Ancak yine de çok beğendik. Daha geniş bir zamanda yeniden gezmek istiyoruz.

Semih Noyan
İstanbul’dan geldik Çanakkale’ye. Buraya gelen yabancı yarışmacıların burayı görmeleri çok önemli. Biz Türkmenistan’daki bir çöl yarışına katıldık ve orada birçok yabancı ile sohbet etme fırsatı yakaladık. İnsanların Türkiye hakkındaki bilgileri hala kötü. Burada deve ile gezen insanlar olduğunu düşünüyorlar. Sadece buraya gelen ve görenler biliyor. O insanları buraya getirip buradaki kaliteyi görmelerini istiyoruz.  Yarış için zeminden hava şartlarına kadar buradaki imkanların çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Kaliteli bir yarış oldu. İnsanlara anlatmak, tanıtmak ve buraya getirmek gerekiyor.

Claudiu Barbu (Romanya)
Çanakkale’ye ikinci gelişim. Geçen yıl da burayadaydım. Troia’yı ilk kez geziyorum. Turist olarak gelmemiştim. Buradan sonra İsrail’e geçeceğim. Dünya şampiyonasında 7. sıradayım şu anda. Diğer yarışların hepsine katıldım. Oralarda daha çok  hıza yönelik yarışlardı. Burası off-road ruhuna uygun bir yer. Hızı değil yola tutunmayı düşünüyoruz.

Musa Ersoy (Kıbrıs)
Çanakkale çok güzel bir yer. İlk kez geldik. Atla da tanıştık, fotoğraf çekildik. Yarışımız da çok güzel. Buranın doğası harika; yollar, doğa, insanlar herkes çok güzel. Eşlerimiz ile birlikte yeniden gelmek istiyoruz.

Alexsandro Barkeze (İtalya)
13 rally yaptım sonra değiştirdim ve motosiklet ile devam ettim.7 yıllık motor hayatımdan sonra off-road yapmaya devam ettim. İtalyan rall-art takımındayım. Çanakkale’ye ilk kez geliyorum. Organizasyon çok iyi.Güzel ve sert bir etap. Benim için doğru bir seçim oldu. 20 yıl önce Türkiye’ye gelmiştim.

Yıldız SağlamWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com