“Bizler aynı gemide değiliz!”

Tüm Emekliler Sendikası önceki gün “Ekonomik krizi yaratanlar biz değiliz” başlığı ile bir basın açıklamasında bulundular. Açıklamaya İDA Dayanışma Derneği ve CHP de destek verdi.

Tüm Emekliler Sendikası üyeleri dün saatler 12.00’yi gösterdiğinde Cumhuriyet Meydanı’nda ekonomik krizin sebebi bizler değiliz vurgusu ile bir basın açıklamasında bulundular. Açıklamanın temelinde ekonomik kriz yatarken, krizin nedeni vatandaşlar değildir vurgusunda bulunuldu. Tüm Emekliler Sendikası üyeleri tarafından yapılan açıklamaya İDA Dayanışma Derneği üyeleri ve CHP İl ve İlçe Başkanı’da katıldı. İl Başkanı İsmet Güneşhan ve Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık açıklamayı takip ettiler.

“Ülkede tüm kesimler inim inim inliyor”

Yapılan açıklamada, “ Ülkede tüm kesimler, pahalılık ve zamlar altında inim inim inlerken mevcut hükümetin başı ülkede “kriz yok, spekülasyon var” derken, sorunun ne kadar ciddiye alındığını göstermektedir. Bu krizi, sadece dolar krizi, rahip krizi veya dış güçlerin tezgahı demekle tanımlama ve bu konuda milli dava demekle açıklanamaz, olsa olsa yasağı savmak ve geçici olarak süre kazanıp iktidarlarını sürdürmekten öteye geçemeyecektir.

“Asıl sorun altına girilen borçlardır”

Meselenin özü; Tamamen dış finansmana bağlı, üretimi değil borçlanmayı esas alan, rant’a ve beton’a dayalı, dışa bağımlı bir ekonomik modeldir. Dolayısıyla dış kaynakların eskisi kadar uzuz ve sürekli olmaması nedeniyle bu noktaya gelindi. Asıl sorun, uluslararası konjonktür uygunken, yani döviz ucuzken ve faizler düşükken altına girilen büyük borçlardır.

“Emekli ve emekçi olarak aynı gemide olduğumuzu düşünmüyoruz”

Bu borç emekli kesimin borcu değil, aksine borçlanan yüzde 1’lik kesimin borcudur ve onlar ödemelidir. Gelirlerin paylaşımında, adalette ve eşit yurttaşlık konusunda aynı gemide bulunmuyoruz ama, nedense kriz ve borç ödeme konusunda aynı gemide olduğumuz ısrarla söylenmekte ve bunun milli mesele olduğu için hep beraber göğüslemek gerektiği vurgulanmaktadır. Emekli ve emekçiler olarak bunlara inanmıyoruz” cümleleri yer aldı.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com