“Bebek Dostu” olmaya devam

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nin 1992 yılından bu yana sahip olduğu “Bebek Dostu Hastane” unvanı yenilendi. Hastane yönetiminin şimdiki hedefi ise Suda Doğum Ünitesi ve Anne Dostu Hastane olmak.

1991 yılında UNİCEF ve WHO bünyesinde başlatılan bebek dostu hastaneler programı çerçevesinde 1992’de bebek dostu hastane unvanını alan Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi bu unvanını yapılan denetimler sonucu bir kez daha yeniledi.

Konuyla ilgili olarak Hastane Basın Biriminden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Anne sütünün özendirilmesine ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkları kazandırılmasına yönelik sağlık bakanlığının çalışmaları kapsamında, doğum hizmeti verilen hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere ‘Bebek Dostu’ hastaneler programı başlatılmıştır. Doğum hizmeti verilen hastanelerde gebelikten itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastaneler ‘Bebek Dostu Hastane’ unvanını almaktadır. Hastanemize Sağlık Bakanlığı tarafından 1992 yılında Bebek Dostu Hastane unvanı verilmiştir.1992 yılından bu yana Bebek Dostu Hastane olarak tüm personele emzirme danışmanlığı eğitimi düzenli olarak yapılmaktadır.”

Modern binası ve yenilenen tıbbi cihazları ile “Bebek Dostu Hastane” olarak değerlendirme geçiren Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Değerlendirme ekibi tarafından, Doğumhane, Çocuk ve Kadın Doğum Polikliniği, Yeni Doğan Ünitesi, Bebek Emzirme Odası, Gebe Okulu ve anne oteli gibi bölümleri ziyaret ederek kriterlere uygunluğu değerlendirildi.
Hedeflerinin “Anne Dostu Hastane” unvanı almak olduğunu ifade eden Başhekim Op. Dr. Ufuk Tali “ Bebek Dostu Hastane değerlendirmesinden almış olduğumuz başarıyı bir üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyoruz. Hedefimiz Suda Doğum Ünitesi oluşturmak ve “Anne Dostu Hastane” unvanı almak. Bebek Dostu Unvanının alınmasında gayret ve özveriyle çalışan tüm çalışma arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum” dedi.

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com