Halk Otobüsleri Belediye’nin Kontrolünde mi?

Ekim ayı Belediye Meclis toplantısında halk otobüsleri kooperatifi masaya yatırıldı. Kooperatif’in akaryakıt firmasına 2 buçuk milyon lira borcu olduğunu belirten Belediye Meclisi Ak Parti Grup Başkanı Tülay Ömercioğlu’na, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yanıt verdi.

Özel halk otobüsleri kooperatifi hakkında konuşan Tülay Ömercioğlu, “Gördüğümüz kadarıyla kooperatifin akaryakıt aldığı firmaya 2 buçuk milyona yakın borcu olduğuna yönelik haberler ortaya çıktı. Borçla ilgili olarak firmaya 100 bin lira ödendiği ortaya çıktı. Bu oldukça ciddi bir sorun. Her ay 100 bin lira kimin cebinden çıkıyor. Kooperatiften ve bu işten geçimini sağlayanlar için durum tabi zordur ama bunu ödeyen asıl vatandaştır. Dişlidir bu, dişlilerin çarkıdır. Bu kooperatif kime bağlı çalışıyor? Bu borç 2 milyonu bularken Çanakkale Belediyesi bu konuda denetleme yapmadı mı? Malum bu kooperatif Çanakkale Belediyesi denetiminde, burada çok ciddi bir yönetim krizinin olduğu ortadadır” dedi.

“İlave sermaye lazım”

İddialara cevap veren Başkan Gökhan, “Kooperatifin geçen ayki toplu ulaşıma zam talebi, bu yüksek zamlardan dolayı değildir. Akaryakıt ve lastikle ilgilidir ama bu akaryakıt borcu bu zammın gerekçesi olamaz. 100 bin ödüyoruz bize zam yapın diyemezler. Belediye ile olayları birbirine karıştırmayın. Biz sadece çalışması ile ilgili denetliyoruz. Güzergâhları, araçları kontrol ediyoruz bu kadar. Endişenize katılıyorum. Ama düzelteyim. Bu bizim maliyet unsuru olarak algılamıyoruz. Burada ne oldu? Zamla beraber borcu ödeyebiliyor olmaları lazım. İşin aslında sorarsanız kooperatif üyeleri kaç tane 102 üye var. 96 araç var toplam 100 tane arkadaş var diyelim. Ortaya bir ilave sermaye koymaları lazım. Ticarette böyle. Şimdi faizlerde yükseldi. Faizlerden borç almak yüzde 35’den az. Bu konuları göze almaları lazım” açıklamasında bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com