Yazım hatası mı, Atatürk’e hakaret mi?

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan ‘T.C İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK’ kitabının İNKİLAP olarak basılıp dağıtılmasını gündeme taşıyarak sorumlular hakkında derhal işlem yapılması gerektiğini kaydetti.

Eğitim İş Çanakkale Şubesi, ‘T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük’ kitabında yer alan İnkılap (Devrim) kelimesini, ı yerine i yazarak İnkilap (Köpekleşme) şeklinde basılmasının eğitim camiasında ciddi soru işaretleri bıraktığını belirtti. Yazım hatası olmasını dileyen şube yönetimi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “2018-2019 Eğitim Öğretim yılında okullarımızda öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan ders kitaplarının incelemesini yaptırarak tespit ettiğimiz birçok eksiklik ve yanlış bilgileri, raporlaştırıp Eğitim İş genel merkezine iletmiş bulunuyoruz.

Özellikle Ortaokul Sosyal Bilgiler ders kitaplarında Atatürkçülük ile ilgili konuların azaltıldığını, konular arasında bir bütünlüğün olmadığını, bazı konuların kaldırıldığını, kitapların gelişi güzel hazırlandığını, ders konularının tarihsel gerçeklikten uzak olduğu tespitleri yapılmıştır.

Ortaokul 8. Sınıflar için dağıtılan ‘T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük’ kitabında ciddi sorunlar bulunmaktadır. Ders kitabının kapak sayfasının sırt bölümünde ‘T.C İNKİLAP TARİHİ ve ATATÜRKÇÜLÜK’ yazmaktadır. ‘İNKİLAP’ ‘KÖPEKLEŞMEK’ demektir. ’T.C. KÖPEKLEŞMEK TARİHİ ve ATATÜRKÇÜLÜK’ anlamına gelen bu tanım eğitim camiasında ciddi soru işaretlerine neden olmaktadır.

Ders Kitabının sırt kısmındaki ‘İNKİLAP’ ibaresi umuyoruz ki bir basım hatasıdır. Öyle ise, hatayı düzeltmek için bu kitap derhal toplatılmalı ve gerekli düzeltmeler yapılarak dağıtılmalıdır. Kasıtlı yapılmış ise de sorumlular hakkında derhal işlem yapılmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı ders kitaplarını, gerekli kontroller yapılmadan, gelişi güzel basımı ve dağıtımını yapmamalıdır. Bakanlık yetkililerini uyarıyor ve acilen göreve davet ediyoruz. Eğitim İş Çanakkale Şubesi olarak konunun takipçisi olacağımızı bildiririz.”

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com