İlk Başvuru Mutan’dan!

Çanakkale Belediye Başkanlığı için ilk başvuru, Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan’dan geldi.  Mutan, dün 11.00’de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Merkez İlçe Başkanlığına gelerek başvuru dosyasını teslim etti.

CHP’de 1 Ekim’de başlayan ve 19 Ekim’e kadar devam edecek olan aday adaylığı sürecinde ilk başvuru, dün Mutan’dan geldi. Evraklarını tamamlayıp CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanlığına teslim eden ve alındı belgesini alan Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık ile birlikte gazetemize konuştu.

Her ay düzenlediği basın toplantısında önseçim olursa aday olacağını dile getiren ve yaptığımız söyleşide “Çanakkale sahipsiz değil” diyerek iddiasını ortaya koyan Mutan, dün de sürpriz bir başvuru ile aday adaylık sürecinde Çanakkale’nin önünü açan isim oldu.

MUTAN: “İDDİALIYIM. MAÇI DA ALIRIM”

Başkan Mutan, her toplantıda olduğu gibi adaylık başvurusunu yaparken de önseçim vurgusu yaptı. “Merkez ilçe örgütümüz önseçim kararı alınca il başkanlığımız da ‘örgütlerin usul ve yöntemlerine uyacağım’ diyince sittin senedir önseçim ve çarşaf liste diyen, en azından uygulamada tüzüğün demokratikleşmesi adına, bir hareketlilik adına adayım.” diyerek sözlerine başlayan Mutan, şöyle devam etti: “İddialıyım, yakışır. Giderim maçı da alırım. Bütün katılımcılara da bu demokratik süreçte daha iyi yaparım noktasından hareketle hayırlı olsun diyorum. Çanakkale’nin önünü açıyoruz. Kepez’in de önünü açıyoruz. Bütün aday adaylarına hayırlı olsun.” diye konuştu.

“SANDIĞA KÜSEN SEÇMEN DE İRADESİNE SAHİP ÇIKACAKTIR”

“Üye bazında yapılacak seçimlerin bir olumlu yanı da 24 Haziran sonrası küsen, darılan ve sandığa gitmeyeceğim diyen seçmenimiz de gidecektir. Gitmesinin yolu da önce kendi sandığımızı kuracağız. O sandığımıza gidecek, ‘ben buraya oy attım, irademi kullandım’ diyerek iradesine sahip çıkarak Cumhuriyet Halk Partisi adayına oy vermek isteyecektir.”

 MUTAN’DAN STK KANTARI VURGUSU

“Önseçim de tek başına bir değerdir. Ancak tek başına şu durumda sonucu belirleyecek bir unsur olmamalı… Anket olmalı. Tüm seçmeni kucaklayıcı bir anket yapılmalıdır. 1-19 arası başvurular var. Kaç seçmen çıkarsa ona göre adaylar arasında bile anket parası paylaşılarak bu yapılabilir. Partiye de yük olmaz. Ben buna STK kantarı diyorum. Bize yakın olan ve/veya sol görüşlü sendikaların ve odaların da önünden geçmek de bir ölçü olmalıdır. Usul ve yöntemler çok tamamlayıcı olmasa bile bence bu şekilde çok yol kat etmiş oluruz.”

“GENEL DEĞİL YEREL SİYASET YAPACAĞIZ”

“Ayrıca belediye meclisinde bir opsiyon sunulmalı… Belediye meclisine girecek adam, önseçime girecek ve ta ilk sıralarda olmamalı. Toplumun kanaat önderleri, dinamikleri var. Bu bir çatı altında toplanmış bir odanın temsilcisi olabilir. Bir başka siyasi partiden iş birlikler olabilir, transferler olabilir. Bence belediye meclisini mutlak önseçime bağlamak doğru değil ama temayülü ve görüntüyü almak için o manzarada sandığa girmeli… Ama kimse dememeli ki ben önseçimde 1. oldum 1. sıraya yazılacağım. Farz edelim ki; İyi Parti ile ittifak yapıldı ve böyle bir karar alındı. Olamaz mı? O zaman gelince oturup konuşulacaktır. Potansiyel aday olan biri, geçer belediye başkanlığına aday olur. ‘Gel kardeşim otur buraya…’ denir. Bu tür iş birlikleri olabilir. Belediye meclisinde örgütünde kentin de eli rahatlamalı. Milletvekili değiliz, genel siyaset yapmayacağız kardeşim. Yerel siyaset yapacağız. Belediye meclisinde teknik eleman lazım. Mimar lazım, plancı lazım, hukukçu lazım…”

UYANIK: “CHP YERELDE İKTİDARDIR VE İKTİDARINI SÜRDÜRECEKTİR”

Önseçim konusundaki kararlı duruşunu sürdüren Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, “Parti içinde hep söylenegelen ama maalesef uygulanmamış olanı yaparak, partinin içinde emek vermiş insanlara uygun bir ortam sağlamakla görevliyiz. Örgüt olarak bu boynumuzun borcu… İkinci olarak da keyifler yapılacak yarışın ardından bir bütün olarak da Cumhuriyet Halk Partisi yerelde iktidardır ve bu iktidarı da sürdürecektir. Her biri ayrı bir değerdir. Adaylarımız, partiye çok emek verdiler ve şimdi de partilerimizin ve tüm Çanakkale seçmeninin önüne çıkıyor.

“ARTIK ÇANAKKALE’NİN TAMAMINI HEDEFLİYORUZ”

“Toplumun tüm kesimlerinin kendini ifade edeceği bir meclis oluşturmaya gayret gösteriyoruz. Çanakkale’de çok ciddi bir oy alıyoruz. Biz Çanakkale halkının yüzde 50’ler civarında bir başarı elde ediyoruz. Bu çok değerli bir şey. Bu nedenle biz toplumun tamamını hedefliyoruz. Buradaki seçmen profilimiz çok keyifli ve değerli… Yaşam değerlerine sahip çıkan ve ülkenin omurgasını oluşturan ve bugün ülkenin gurur duyacağı fotoğrafın yarınlara taşınmasını sağlayacağız. Kadro böyle olmalı. O nedenle de fermuar sistemi olabilir, başkanın ve ekibinin elini kolaylaştıracak başka bir formül bulunabilir. Partiler arası yerelde bir paslaşma olabilir. Bunların bütünü zaman içerisinde gerçekleşecektir.”

 Belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği  ve il genel meclisi üyeliği de dahil olmak üzere aday adaylık süreci başladığından beri ilk başvuru olduğunu kaydeden Başkan Uyanık, Mutan’ın adaylığının hayırlı olmasını diledi.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com