Hamilelikte miyom

Rahim kasına yerleşen ve iyi huylu olduğu ifade edilen kist anlamına gelen miyomlar, riski düşük de olsa hamilelikte tehlike arz edebiliyor. Olasılıklar ve bilgilere aşağıdaki yazıdan ulaşabilirsiniz.

Hamilelik ve miyomlar arasında her ne kadar korkutucu bir orantı olsa da miyomlar erken tadı ile tedavi edildiği zaman hem anne adayı hem de bebekleri için korkulacak bir durum söz konusu olmamaktadır. Bu da tabi ki anne adayının düzenli olarak doktor kontrollerini yaptırmasına bağlıdır.

Miyomlar,  iyi huylu olarak kabul edilen ve rahim kasına yerleşen küçük kitleler olarak biliniyor.  Kanser riski oldukça düşük seviyede olan miyomlar, kadınlarda çok sık görülen rahatsızlıklardan da bir tanesi olma özelliğini taşıyor.Özellikle de hamilelik sürecinde sık sık rastlanılan miyomlar, yüz anne adayından dördünde görülebilmektedir. Hamilelik sürecinin ilk aylarında daha da sık görülen miyomlar genel olarak bir tanedir. Anne adayının yaşı ilerledikçe ise miyomların görülme olasılığı da doğru orantıda artmaya devam eder. Miyomlar üç farklı başlık altında anne adayının karnında yerleşmektedir.

Bunlardan ilki rahimin iç tabakasına yakın bir çevrede görülme olasılığıdır. İkinci olasılıkta ise miyomlar tamamen rahim kası içerisinde görülmektedir. Son olasılıkta ise tüm anlamıyla rahmin dış yüzeyine yerleşmektedir.

Tıp Alanında Miyomlar ve Riskleri

Her ne kadar iyi huylu olarak bilinse de miyomlar nadir olarak görülen gebe kalamama riskini de taşımaktadır. Genellikle hamilelik sürecinde görülen miyomlara ise mutlaka doktor kontrolünde bakılması ve sürekli takip edilmesi gerekmektedir. Hamilelik sürecinde ön plana çıkan risklere bakıldığı zaman ise yapılarına, sayılarına ve büyüklüklerine göre değişkenlik göstermektedir.

Özellikle de rahim içerisinde intramural ya da submüköz yerleşimi yapan miyomlar ilerki dönemde düşük ve erken doğuma neden olabilmektedir. Yine aynı zamanda hamilelik ve miyomlar alanında bakıldığı zaman rahim kasılmalarının oluşmasını engelleyerek doğum sonrası kanamalara neden olmasına, fetusun rahim içerisinde tehlikeli bir pozisyonda yerleşmesine neden olabilmektedir. Bu sayılan tüm riskler sonucunda ise anne adayları sezeryan ile doğuma alınmaktadır.

Hamilelik Sürecinde Miyom Tanısı

Hamilelik sürecinde sürekli doktor kontrolünden geçen anne adayına miyom tanısı konulduktan sonra bu kontroller daha da sıklaştırılmalıdır. Bu süreçte anne adayının doktoru sürekli olarak rahim bölgesini yakından takip etmekte ve şikayetleri dinlemektedir. Anne adayının da mutlaka hamilelik döneminde ortaya çıkan şikayetlerini doktoru ile paylaşması gerekmektedir. Miyomlar nedeni ile anne adayında oluşan rahatsızlıklar ya da istenmeyen durumlar yine doktor kontrolü altında tehlikenin en az boyutu ile tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sürecinde ise hem anne adayının hem de baba adayının duyarlı olmaları ve sabırlı davranmaları gerekmektedir. Doktorlarının sözünden ve isteklerinden çıkmadan yapılan tedavi süreci hem anne adayına hem de bebeğe en az zarar verecek şekilde yapılmaktadır.

kaynak: Kadın Bilgi Portalı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com