Ekonomik darbe doğaya yaradı: Mecburi dönüşüm

Naylon poşet fiyatlarının 1 yılda neredeyse iki katına çıkmasının ardından pazarda poşetli ürünlere fiyat farkı koyan esnaflar olmuştu. Gerekçeleri zam ve çevre duyarlılığı olan esnafın yanı sıra pazarda file satışına başlandı. Çevrecilerin yıllardır sağlamaya çalıştığı az poşet kullanımı ekonominin darbesiyle sağlanmış oldu.

Naylon poşet fiyatlarına gelen zamlarla birlikte özellikle pazarcılar alternatif aramaya başladı. Geçtiğimiz hafta pazarda, dereotu-maydanoz satan bir esnaf poşetli satışlarına fiyat farkı koymuştu. Yeşilliklerin demet fiyatı 50 kuruş olurken poşetli satışlarda fiyat 75 kuruşa çıktı. Naylon poşetlerin artık ücretli olacağı efsanesi ise böylece hayata geçmiş oldu. Esnafın açıklaması da zamlar ve çevre duyarlılığı yönünde olmuştu. Poşet fiyatları geçtiğimiz yıla oranla neredeyse 2 katına çıktı. Pazarcıların ifadesine göre; 7-8 TL’den 17 TL’ye çıktı.
Toptancı İhsan Karagöz, poşet satışları ve piyasası ile ilgili açıklamasında; “1 kg’lık mini boy poşet, geçen sene 7 TL idi şimdi 9 TL oldu. En çok fark pazarcıların kullandığı poşetin bir kilosu geçen sene 12 TL idi şimdi  15-17 TL oldu.” dedi.

Pazara file geldi

Uzun yıllardır, doğada dönüşümünün çok zaman aldığından söz edilen naylon poşetler böylelikle daha az kullanılmaya başladı. Çevrecilerin uyarıları ve protestoları zamlarla birlikte karşılık buldu. Ücretli satışı gören vatandaş naylon almaktan kaçınırken satıcılar da miktar azaltır oldu. Geçtiğimiz hafta pazarda geçmişe göz kırpan filelerin satışına başlandı. “Nostalji” adıyla duyurulan filelerin perde arkasında ise naylona gelen zamların olduğu söylendi. Çevre duyarsızlığı her gün artarken ekonomi dönüşüme yeşil ışık yaktı.

“Tepki var ama mecburen alıyorlar”

Karagöz; vatandaşın tepki verdiğini ama mecburen aldığını ifade ederken; “Biraz tepki alıyoruz. Piyasa normal. Negatif tepki veriyorlar fakat alıyorlar da mecburen.  Dolar arttıkça poşet fiyatları da arttı. Dışarıdan alıyorlar bunu. Biga’da fabrika var o getiriyor, biz onlardan alıyoruz. Onlar da yurt dışı ile bağlantılı, o yüzden zam geliyor.
Bundan sonrasında zam gelebilir de gelmeyebilir de. Artık tahmin etmek çok zor.” dedi.

Yıldız SağlamWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com