“Cezaevleri dolu diye af çıkar mı?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Pazartesi akşamı CNN Türk ekranlarında yayınlanan Tarafsız Bölge programının konuğuydu. Erkek, çıkması beklenen ceza affından, ABD ile ilişkilerimize kadar birçok konuda görüş bildirdi. Erkek, af konusuyla ilgili, “Ülkemizde gazeteciler cezaevinde. Bunlara af getirilmiyor ama uyuşturucu ticareti yapanlara getiriliyor” vurgusunda bulundu.  

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Pazartesi akşamı CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programına konuk oldu. Erkek birçok konuda görüşlerini belirtirken, kendince önemli bulduğu cümleleri twitter hesabından da paylaştı.

Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımlara bir göz atalım.

“Cezaevleri dolu diye af mı çıkartılır”

Erkek, son günlerde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ceza affı ile ilgili söylemlerine, “Af söz konusu olduğunda önce toplumsal mutabakat olmalı. Sonra Meclis’te biz görüşmeliyiz. Uyuşturucu ticaretini affetmek ne kadar toplumsal barışa hizmet eder? Ülkemizde gazeteciler, karikatüristler cezaevinde. Bunlara af getirilmiyor ama uyuşturucu ticareti yapanları affediyor. Cezaevleri dolu diye af mı çıkarılır? Eğer hukuk rafa kaldırılır, yargı siyasallaşırsa cezaevleri dolar tabii ki. Af teklifinden 160 bin civarı kişi yararlanıyor. Bunların 1/3’ü uyuşturucu ticareti yapanlar… Gençlere, çocuklara uyuşturucu satan kişilere af getirmek kamu vicdanını yaralar” vurgusunda bulundu.

“Rahip Brunson ABD ilişkilerimizin sonucudur”

Erkek, Türkiye-ABD ilişkileri ile ilgili ise, “Rahip Brunson olayı Amerika ile olan ilişkilerimizin sonucu değil, sembolüdür. Rahip Brunson askeri ve siyasi casuslukla suçlanıyor. Eğer iddianameyi baz alacaksak, bu suçlamaların muhatabı kişi nasıl ev hapsinde tutulur? Ondan daha hafif ceza alanlar tutuklu. Casusluk gibi bir suçlaması olmayan Eren Erdem neden tutuklu?” sorularını sordu.

“16 Nisan’da gelen sistemle daha fazla gidilemez”

Erkek programın sonlarına doğru, TBMM ile ilgili görüşlerini de dile getirdi. “Bugün Meclis açış konuşmasında Sayın Erdoğan Meclis’i güçlendirecek düzenlemeler yapılabileceğinden bahsediyor. Çünkü buna ihtiyaç var. 16 Nisan’da getirilen sistemle daha fazla gidilemez” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com