“Tüketici bu kışı zor geçirecek”

Vatandaşlar, yaz sonunda yaşanan piyasa dalgalanmalarının etkisini Eylül ayı faturalarında fark etmişti. Dün yani Ekim ayının ilk günü, vatandaş yeni bir şok yaşadı. Elektrik ve doğalgaz yine zamlandı. Tüketiciyi Koruma Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Ali Rıza Berkit, konuyla ilgili görüşlerini gazetemizle paylaşırken; “Tüketiciler bu kışı zor geçirecek. Rekabet olmamasına rağmen elektrik ve doğalgaza her ay zam geliyor.” dedi.

Son haftalarda piyasalarda yaşanan değişikliklerin yansıması kendini Eylül ayı faturalarında vatandaşa gösterdi. Eylül ayının şaşkınlığını yaşayan vatandaş, Ekim ayına girer girmez yeniden sarsıldı. Ekim ayının ilk günü olan dün itibariyle elektrik ve doğalgaza zam geldi.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş (BOTAŞ) dün itibariyle doğalgaza zam yaptı. Zam konutta yüzde 9, sanayide ise yüzde 14 oranında etkili olacak. Doğalgazın ardından bir zam da elektriğe geldi. Aynı şekilde dünden itibaren elektrik konutta yüzde 9, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 18 zam ile kullanılacak.
Her geçen gün artan fiyatlar vatandaşın belini bükerken, önümüzdeki aylarda zamların üstüne yenilerinin ekleneceği endişesi de yayılmaya başladı.

“Tüketici her geçen gün zorlanıyor”

Tüketiciyi Koruma Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Ali Rıza Berkit, zamlarla ilgili açıklamasında; “Tüketiciler her geçen gün daha da zorlanıyor. Bu kış herkes için daha zor geçecek. Rekabet olmamasına rağmen elektrik ve doğalgaza her ay zam geliyor. Ulusal haber kaynaklarına göre; Türk Telekom gibi, özelleşen elektrik firmaları da batmak üzereymiş. Eğer bunların bedeli tüketicilere ödetecek olursa biz bu kış ne doğalgaz ne de elektrik tüketebiliriz. Bu böyle giderse tüketimden gelen gücümüzü kullanıp bir-birkaç gece elektrik ve doğalgazı kullanmama yöntemine gidebiliriz.” ifadelerini kullandı.

“Yaşam standartları hızla aşağıya çekiliyor”

Berkit; “Rekabeti olmayan temel tüketim maddelerine her ay zam yaparak hiçbir yere varamayız. Hükümetin bunu yeniden gözden geçirmesini bekliyoruz. Her ay zammı tüketici ve bu ülke kaldıramaz. Emeği ile geçinenler ve emeklilerin maaş artışı yok. Ne kadar tasarruf yapılsa da yaşam standartları hızla aşağıya çekiliyor. Elektrik üretimine kadar her şey dışa bağımlı. Dolar yükselince her şey yükseliyor. O nedenle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması en doğru.” şeklinde konuştu.

Yıldız SağlamWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com