“Emzirme bebekler için en uygun beslenme yöntemidir”

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yayınlanan yazılı açıklamada 1-7 Ekim arasında kutlanan Emzirme Haftası’na dikkat çekildi.

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yayınlanan yazılı açıklama ile 1-7 Ekim arasında kutlanan Emzirme Haftası’nın anlam ve önemi vatandaşla paylaşıldı. Açıklamada; “Yarınlarımızın daha sağlıklı olması, tüm bebeklerimize anne sütüyle beslenme hakkının tanınması ve bebeklerin bu haktan mahrum edilmemesi için farkındalığı arttırmak amacıyla, tüm dünyada 1-7 Ekim haftası “Emzirme Haftası” olarak kutlanmaktadır.Emzirme, bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme yöntemidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesini sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bir seçenek olarak önermektedir.” ifadeleri kullanıldı.

“Halk eğitimleri yoğun olarak devam etmektedir”

Açıklamanın devamında; “Bebeklerin (özel bir tıbbi neden olmadıkça) doğar doğmaz ilk bir saat içinde emzirilmeye başlanması ve ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri en ideal beslenme şeklidir. 6. aydan itibaren ise ek gıdalara başlanarak emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi gerekmektedir.Bakanlığımız tarafından 1991 yılından bu yana temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir.Program kapsamında; güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelere bebeklerini emzirmeleri konusunda yardımcı olan ilimiz genelinde 9 hastanemiz “Bebek Dostu Hastane”, tüm Aile Hekimlerimiz “Bebek Dostu Aile Hekimi” olarak hizmet vermektedir.İlimiz; Anne Sütünü destekleyen başarılı çalışmalarında dolayı 2004 yılında “Bebek Dostu İl”, 2008 yılında ise “Altın Bebek Dostu İl ” ünvanını almıştır.Emzirme Haftası olarak kutlanmakta olan 1-7 Ekim tarihleri arasında tüm sağlık kuruluşlarında anne sütü ve emzirme ile ilgili çalışmalar ve halk eğitimleri yoğun olarak devam etmektedir.Amacımız; geleceğimiz olan çocuklarımızın, kendileri için en ideal besin olan anne sütü ile beslenmelerini sağlayarak sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunmaktır.” denildi.

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com