Aile sıcaklığında kütüphane

Pilot bölge olarak belirlenen 30 ilden biri olan Çanakkale’deki Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi, 7/24 kesintisiz hizmete başladı. Öğrenciler, özellikle sınav dönemlerinde tercih ettikleri kütüphanede, huzurlu ortam ve gece gündüz demeden yapılan ikramlar nedeniyle aile sıcaklığını hissederek dersine çalışabiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde 30 ilde pilot uygulama başlamıştı. Bu pilot illerden biri de Çanakkale oldu.

Okuyucu oranının yüksek olduğu bilinen Çanakkale, uygulama kapsamında öncelikli illerden biri olurken uygulamadan önce de öğrenciler ve işinden geç çıkanlar için pazar günleri hariç geç saatlere kadar açık tutuluyordu. Öğrenciler için İl Halk Kütüphanesi’nde, gece-gündüz aile ortamı yaratan bu uygulamanın, 100 günlük eylem planı çerçevesinde hayata konduğu öğrenildi.

İSTENEN YAYININ TEMİNİ KISA SÜREDE YAPILABİLİYOR

Yeni yayınlarını okumak isteyenlerin yanı sıra, özellikle üniversite öğrencilerinin huzurlu ve sessiz bir ortamda sınavlarına çalışabilmelerine olanak sağlayan bu uygulama, zaman zaman gazetemizde yer verdiğimiz kitap kurdu olma yolunda ilerleyen minik okuyuculara da kapılarını sonuna kadar açıyor.

Miniklere özel masal okuma etkinlikleri, gezici kütüphane ve belirli zamanlarda yapılan kurslar ile haftanın her günü, her saat sıcak bir ortamı ve sıcak ikramları bulunan aile şefkatindeki kütüphane, hizmete yönelik ve zamanının çoğunu kitaplara ayırarak yaşamak isteyen kentlilere özel güvenli bir ortam sunuyor.

Her türlü kaynağı ve binlerce kitap seçeneğini de bünyesinde barındıran İl Halk Kütüphanesi, okuyucuların kitap veya kaynak ihtiyacını belirtmeleri halinde kısa sürede temin edebiliyor.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com