Korkulan olmadı

Pazar günü kentte etkili olması ve ciddi hasar yaratması beklenen fırtınanın Cumartesi günü yön değiştirmesi sonucu korkulan olmadı. Saatteki hızı 200 kilometreye ulaşacağı ileri sürülen Medikana Kasırgası, Yunanistan’da maddi hasarlara yol açarken, Çanakkale’yi ve Ege sahillerimizi es geçti.

İtalya ve Yunanistan’da etkili olduktan sonra Ege’yi uçurması beklenen Medikana (Medicane) kasırgasının Çanakkale’de ise Pazar Günü etkili olması bekleniyordu. Kentliler, aç kalmamak için ekmek, elektrik kesintisine karşı mum stoklayarak her türlü önlemi aldı. Ancak Cumartesi Günü yön değiştiren tropikal fırtına, Çanakkale’yi es geçti.

Kuzey Ege Denizi’nde saatteki hızı 50 kilometreyi bulan poyraz fırtınası nedeniyle dün öğleden sonra Kabatepe – Gökçeada seferleri, GESTAŞ tarafından durduruldu. Çanakkale Boğazı’ndaki Çanakkale-Eceabat, Çanakkale-Kilitbahir, Lapseki-Gelibolu ile, Bozcaada-Geyikli ve Güney Marmara hatlarında ise akşam saatlerine kadar herhangi bir iptal söz konusu olmadı.

FIRTINA YOK AMA BUGÜN AKŞAMA KADAR YAĞIŞ VAR

Öte yandan Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Uyarı Merkezi tarafından dün yapılan bilgilendirmede, tropik fırtınanın etkisi azalmaya devam ettiği belirtildi. Dün yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Orta Akdeniz’de Libya açıklarında oluşan Tropik Fırtına, Yunanistan’ın güneyinden Ege Denizi üzerine hareket etmiş ve burada şiddetini azaltarak bir alçak basınç merkezine dönüşmüştür. Alçak basınç merkezi halen Ege Denizi’nin batısında ve Yunanistan’ın doğu kıyılarında şiddetli yağış ve fırtınalarla birlikte etkili olmaya devam etmektedir.

Sistemin hızı azalmış olup; Ege Denizi üzerindeki kuzeye doğru hareketini yarın akşama kadar devam ettirmesi tahmin ediliyor. Bugün Aydın, İzmir, Balıkesir kıyı ilçeleri ile Çanakkale il genelinde meydana gelecek yağışların metrekareye 50-75 kg civarında olması bekleniyor. Yağışların aralıklarla yarın (1 Ekim 2018 Pazartesi) akşam saatlerine kadar devam edeceği ve akşam saatlerinden sonra bölgemizi terk edeceği tahmin ediliyor.

Rüzgârın bugün Güney Ege’de güney ve batı, Kuzey Ege’de kuzey ve doğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) ve zaman zaman fırtına (60-90 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Rüzgârın yarın (1 Ekim 2018 Pazartesi) Güney Ege’de etkisini kaybetmesi; bununla birlikte Kuzey Ege’de, yönünü kuzeydoğudan güneybatıya çevirerek, yarın akşama kadar etkili olması (50-70 km/saat) bekleniyor.”

Eylem Gözeldere