Kötüye Protesto İyiye Takdir

Çevre ile ilgili birçok protestoyu bünyesinde barındıran Çanakkale, bu kez iyi bir haber aldı. Kentin çevre derneklerinden biri olan Troya Çevre Derneği üyeleri,  Derya Nazan Ünverir ve Aybike Özkan’ın Türkiye’deki enerji kooperatifleri üzerine sunumları ICA’da yayınlandı.

Troya Çevre Derneği üyeleri uluslararası bir başarıya imza atmış oldu. Derya Nazan Ünverir ve Aybike Özkan, Türkiye’deki enerji kooperatifleri üzerine gerçekleştirdikleri sunum ile Atina Helenic Üniversitesi’ndeki Kooperatifler Forumu’na katıldı. Forum, sunumlar; Uluslararası Kooperatifler Birliği ICA tarafından yayınlandı.
Son dönemde çevre talanları ve protestoları ile gündeme gelen kentimizde, enerji kaynaklarının işlendiği sunumlar, dünyaya duyuruldu.
***
Birçok çevre haberi ve zararlı faaliyete tepki veren Çanakkale’de çevre gönüllüleri çoğu zaman daha çok insana ulaşamamaktan da yakınıyor. Vatandaşların özellikle son dönemdeki sorunlarının başını ekonomi çekerken ne yazık ki çevre sorunları biraz geri planda kalıyor. Birçok yeni olay sessizce gerçekleşiyor. Diğer yandan konunun konuşulduğu zamanlarda da genellikle olumsuz durumlar dile geliyor. Bu haber ve benzeri haberler de ülke ve kentin yoğun gündemi arasında eriyip gidiyor. Kötü olayları dillendirip karalar bağlamanın doğru olmadığını düşündüğüm kadar olumlu adımların küçük de olsa takdir görmesi gerektiğini düşünüyorum.

Küçük ya da büyük birileri bir şeyler yapmaya çalışıyor. Sadece “ah-vah” tüh demek yerine bir şeyler üretmeyi tercih ediyor. Daha da önemlisi uluslararası boyuta çalışmasını taşıyor. Kötü olanın protesto edilmesi kadar iyi olanın da konuşulması gerekiyor.