Tuta savaşı bitmedi


Pazar fiyatı 5 TL’yi bulan domates, son birkaç yıldır olduğu gibi tuta ile mücadele veriyor. Tutadan korunmak isteyen çiftçi bu yıl domatesi geç ekince fiyatlarda yükselme yaşandı. Vatandaş, fiyatları eleştirirken tuta mücadelesini başarıyla sürdüren üreticiler halinden memnun.

Domatesiyle meşhur olan Çanakkale son birkaç yıldır tuta zararlısı ile mücadele ediyor. Bu sebeple geç ekim yapan çiftçi tutadan korunmayı hedeflerken durum etiketlere olumsuz yansıyor. Tüketici domatesten dert yanarken üreticinin kuralına göre oynayanı kazanıyor.
Şu anda pazar fiyatı 5 TL’yi bulan domates bu yıl normal zamanında neredeyse hiç ekilmedi. Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş’ın ifadesine göre; geç ekim yapan çifti tutanın yayılma hızını azaltıyor. Konuyla ilgili konuşan Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya’ya göre; tuta bilgilendirmelerindeki önerilere uyan üretici şu anda halinden memnun.

“Çiftçi kendini sorgulamalı”

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, konuyla ilgili görüşlerini şöyle ifade etti: “Şu anda tuta var. Hastalıkla mücadele de tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda bununla ilgili çalışmalar yürüttük. Domates üretimi yapılan yerlerde hala devam ediyor bu çalışmalar. Harfiyen uygulayanlar şu anda sıkıntı yaşamıyor. Ancak uymayanlar bunun cezasını çekiyor. Artık iyi üretim yapan para kazanabiliyor. İyi üretemeyenler olarak da masaya yatırıp kendimizi sorgulamalıyız. İşe böyle bakmak gerekiyor. İlaç ve mücadeleyi zamanında yapmamız gerekiyor. Çok hastalık var. Çiftçi dikkatli olmalı, mücadeleyi zaman kaybetmeden yapmalı. Şu anda mücadeleyi iyi yapan arkadaşlarımız iyi paralar kazanıyor.”

“Çanakkale’de neredeyse domates çıkmadı”

Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, tutanın yumuşak geçen kışa da bağlı olduğunu ifade ederek; “Bu sene kış yumuşak geçtiği için tuta erken başladı. Tuta aktif olarak bildirildi. 2009’dan beri Çanakkale’de var olan tuta hiç bu kadar erken bildirilmemişti. Bu bildirim nedeniyle birçok insan domates ekimini geçe bıraktı. Özellikle ilk ekimlerde etkili olduğu biliniyor. Çanakkale’de normal zamanında domates neredeyse hiç çıkmadı. Yani turfanda. Onda da tuta zararı mutlaka görülecek. Bir süreliğine tutanın çok yayılması geç ekim ile önlenmiş oldu. Tuta öyle bir lanet ki yabani bitkilerde de üreyebilir ama en çok domateste faaliyet gösterir” ifadelerini kullandı.

Yıldız SağlamWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com