Okullarda “güvenilir gıda” denetimi

Tarım ve Orman Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından okullarda gıda güvenirliği ile ilgili denetimler gerçekleştiriliyor.

Temel politikası “çiftlikten çatala gıda güvenirliği” olan Tarım ve Orman Bakanlığı, tüketicinin korunması ve tüketiciye güvenilir gıda arzının sağlanması için çalışmalarda bulunuyor. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğü tarafından 2018-2019 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla okullarda bulunan kantin, yemekhane büfe, çay ocağı v.b yerlerde gıdaların hijyen yönünde denetimleri başladı. Gıda Kontrolör Ekiplerince okullarda yapılan denetimlere Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürü Erdem Karadağ da katıldı.

20 Eylül 2018 tarihinde AKÇANSA Güzel Sanatlar Lisesinin kantininin denetimine katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ burada yaptığı açıklamada;  “Güvenilir ve sağlıklı gıda tüketmek her insanın hakkıdır. Özellikle öğrencilerin güvenilir ve sağlıklı gıdaların tüketilmesi yönünde, ebeveynler okuldaki idareciler ve gıda satışı yapan işletmelerin bu konuda çok hassas olmaları gerekmektedir. İl ve İlçe Müdürlüklerimiz bütün gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde sürekli denetim yapmaktadırlar. Bu denetimler okullarımızda aralıklar halinde devam edecektir. Öğrencilerimize güvenilir ve sağlıklı gıda algısını yerleştirmek için Milli Eğitim Müdürlüğü ile güvenilir ve sağlıklı gıdaların tüketilmesi hususunda okullarımızda öğrencilerimizi bilgilendirmek üzere eğitici ve öğretici programlar düzenleyeceğiz. Geleceğimiz olan çocuklarımızın daha sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmasını temin etmek amacıyla çıkarılan bu yönetmelik kapsamında eğitimlerimiz düzenli bir şekilde devam edecektir. 2018-2019 eğitim öğretim döneminin hayırlı olmasını dileyerek, güvenilir gıda konusunda tüm paydaşların gereken hassasiyeti göstermelerini temenni ediyorum” dedi.

“Her türlü tedbir alınmıştır”

Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü Gıda Kontrol ekipleri tarafından eğitim-öğretim yılı içerisinde okullarımızda bulunan gıda işletmelerinde rutin denetimler yapılacağı belirtildi. Tarım ve Orman Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Hijyeni yönünden risk taşıyan gıda işletmelerinin kontrol sıklığı daha artırıldı, olup öğrencilerimizin okullarında güvenilir gıdaya ulaşmaları için her türlü tedbir alınmıştır. Tüketicilerimizin gıda ile herhangi bir risk görmeleri durumunda il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize veya ALO 174 Gıda hattına bilgi vermeleri önem arz etmektedir” ifadeleri yer aldı.

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com