Arkadaş ortamında kendini çok bozuyor: Diyetim!

Karşılaştığımız sorunların başında geliyor diyebiliriz. Tatile çıktığımızda, misafirimiz geldiğinde şu diyet kendini bozmasa iyi olacak. İki insan görünce şımarıyor resmen. Bu konuda suç kimin şöyle bir dedektif olalım her şeyi inceleyelim diyorum. Öncelikle size bu konuda yardımcı olan bizlerde, diyetisyenlerinizden bahsedelim.

Hiçbir meslektaşım yoktur ki sosyal çevrenizi görmezden gelsin. Yine de sizi koruma içgüdüsüyle taviz vermek istemiyorsa öğünlerinizde diyetisyeniniz bence hazırlık evresinde size güvendiğindendir. Ya öğün tüketip ortama katılacağınızı ya da kendi öğününüzü yanınıza alacağınızdan şüphesi yoktur. Ya da seçimlerinizi görüp bu yolda daha gerçekçi listeler oluşturmak için sizi gözlemliyordur. Ancak yine hiçbir meslektaşım yoktur ki diyetinizi uyguladığınız müddetçe evinizde kalın, kimseyle görüşmeyin ve evinize misafir kabul etmeyin desin.

Gelelim size. Aslında diyetini çok seviyor yalnızken hazırlamaktan, saatlerine riayet etmekten hiç üşenmiyorsun. Ancak iş arkadaşının ofise getirdiği sarmalar, komşunun uzattığı aşure, oteldeki açık büfe benim diyetimin hiçbir yerinde yazmıyorsa ve ben evin içinde değilsem o zaman tüketebilir, tam da o anda diyetimi bırakabilirim. Peki ya sonra? Yeniden mi başlarsın, hemen bir ara detoks mu uygularsın yoksa battı balık yan mı gider dersin? Tarafını seç demeliyim herhalde şu anda ama hayır, seçme!

Çünkü seçim yapman gerekmiyor, denge kurman gerekiyor. Bu yola kendini ne kadar süre için hazırladın bunu bilmen gerekiyor. Anlık kilo vermek istemiyorsan anlık tüketimlerine takılmaman gerekir sevgili okurum. Hadi diyelim ki kaçtı ipin ucu senin tabirinle, e bu ipi tutup sen bana getirmedin mi sevgili okurum? O zaman kaçan ipi sen tutup listen ve motivasyonunla tekrar yola devam etmeyi bileceksin!

Gelelim sosyal çevreye. Hem ne demişler bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Şaka bir yana, sevdiğimiz insanlara gitgide benzemeye onlarla aynı şeylerden zevk almaya başlarız. Ancak konu sağlık ya da bireysel fizyolojiyse bence burada mesafeli olunması gerekir. Buradan çevresinde diyette olan arkadaşı, dostu, kardeşi, eşi olan sosyal çevreye sesleniyorum: Lütfen ısrar etmeyin. Bazen kararlı duruşumuzu çok zor sağlayabiliyoruz ve birkaç ısrarla o duruştan taviz veriyoruz. Bu da diyette olan kişinin inancını, motivasyonunu, hedefini olumsuz etkileyen bir durum oluyor. Ayrıca sizi reddettiği için yaşattığınız duygusal çöküntü de cabası oluyor ne yazık ki.

Diyetisyen müfettiş kimliğimle 3 tarafa da ayrı ayrı seslendiğime inanıyorum. Ne hedefiniz küçük, ne dostluğunuz bir çikolata kadar ne de destek aldığınız kişi için sadece maddi kaynaksınız. Değerinizin farkında olup şu diyeti 3 taraftan iyice terbiye etme zamanı sevgili okurum! Son olarak diyetini dövmeyen göbeğini şey aman dizini döver!

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com