Aşure geleneğine zam etkisi

Kurum kuruluşların ve bazı vatandaşların aybaşından itibaren başladığı aşure dağıtımı dini takvimlere göre dün başlamış oldu. Muharrem ayının 10. gününde aşure dağıtılarak gerçekleştirilen ritüel bu yıl vatandaş için daha zorlu. Ülkede yaşanan ekonomik sorunlarla bağlantılı olarak aşurelik malzemeye gelen zam, vatandaşın elini yaktı. 1 yılda 8 TL’den 20 TL’ye çıkan kuru üzüm ve diğer malzemelerde gözle görülür fark yaşandı.

20 Eylül’e denk gelen Muharrem Ayı’nın 10. günü Aşure Günü olarak biliniyor. İslam dini için hayırlı aylardan biri olan Muharrem ayı ve Aşure Günü’nde yapılması gereken ibadetler bulunuyor. İbadetlerin yanı sıra bu ayda kurum kuruluşlar ve vatandaşlar çevresine aşure dağıtıyor. Birlik ve beraberlik örneklerinden biri olan aşure dağıtımlarında inançlar da tazeleniyor.

Ancak bu yıl piyasalar dolayısıyla ibadete de zam gelmiş bulunuyor. Evinde aşure yapıp yakın çevresine dağıtmak isteyenleri aktarlarda zamlı fiyatlar bekliyor. Aşurelik malzemelerde en çok artış kuru üzümde yaşandı. Uzun yıllardır aktarlık yapan Hasan Aksoy, konuyla ilgili verdiği bilgilerde aşurelik malzemede 1 yılda yaşanan fiyat farkını ortaya koydu…

1 yılda 12 TL fiyat artışı

Kuru üzüm geçen yıl kilosu 8 TL’den satılırken bu yıl 20 TL’ye kadar yükseldi. Buğday 2.5 TL’den 4 TL’ye, fasulye ve bakla 8 TL’den 12 TL’ye, börülce 7 TL’den 12 TL’ye, kayısı 20 TL’den 30 TL’ye, incir 30 TL’den 40 TL’ye, ceviz içi ve fındık 40 TL’den 60 TL’ye, badem 60 TL’den 85 TL’ye çıktı.

“Belli bir kesim miktarı azalttı”

Aşurelik malzemelerin birçoğunun sezon sonunda olmasının da etkisinin görüldüğünü ifade eden Aktar Hasan Aksoy; “Fiyatlar arttığı için belirli bir kesim miktarı azalttı ürün alışında. Belli bir kesim aynı şekilde almaya devam ediyor. Aşure günü sezon başlamadan ürünlerin yenisi çıkmak üzereyken denk geldi. İncir , üzüm tam şu anda çıkmak üzere. Buğday ve bakla çıktı. Fasulye çıkmadı mesela. Haliyle stok yapacak bir durum da olmadı. Kuru incir Aydın, kuru üzüm Manisa’dan geliyor” şeklinde konuştu.

“Piyasayı ilk kez böyle görüyoruz”

Çanakkale’deki köklü aktarlardan biri olan Hasan Aksoy, çok uzun yıllardır bu işin içinde olduğunu ifade ederek bu kadar fiyat farkının ilk kez yaşandığını ifade etti. Piyasada şu sıralar herhangi bir tahmin yapılamadığını söyleyen Aksoy, aşurelik malzeme ile ilgili; “Aşure için; buğday, fasulye, nohut, bakla, börülce, üzüm, incir, badem, kayısı, fındık, dolma fıstığı, susam, kuş üzümü, nişasta, gül suyu. Esas aşurenin günü 20’sinde başladı. Bugünden itibaren aşurelik satışları başlar. Geçen yıl ile bu yıl arasında çok fark var. İlk kez piyasayı böyle görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yıldız Sağlam