Gaziler Günü kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’na bırakılan çelenk ile kutlandı. Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Kıbrıs Gazisi Necdet Erdinç ve İkmal Binbaşı İsmail Işık günün anlam ve önemine uygun konuşmalar yaptı.

19 Eylül Gaziler Günü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Gaziler Günü için düzenlenen törene;  Vali Orhan Tavlı, Belediye Başkan Vekili Mehmet Soylu, Garnizon Komutanı Levent Kerim Uça, Gaziler ve Şehit Yakınları, Kurum ve Daire Müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Çanakkale Valiliği,  Çanakkale Belediyesi,  Boğaz ve Garnizon Komutanlığı ile Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şubesi adına Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okundu.

“Sakarya Meydan Muharebesi Türk’ün ateşle imtihanı”

Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Kıbrıs Gazisi Necdet Erdinç; günün anlamına ithafen yaptığı konuşmada; Mustafa Kemal Atatürk’e Gazi’lik ünvanının verilişinden ve Gaziler Günü’nün tarihçesinden bahsetti. Erdinç“Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusu düşmanı savaş meydanından kaçmaya mahkum bırakmıştır. Sonuç olarak düşman 1 sene sonra topraklarımızdan tamamen atılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi Türk ordusunun son savunma muharebesidir. Sakarya muharebesi ile Türk ordusunun 2. Viyana Kuşatması’ndan beri süren 238 yıllık geri çekilişi ve toprak kaybına son verilmiştir. Sakarya Meydan Muharebesi Türk’ün ateşle imtihanı ve Anadolu’nun mücadelesi olmuştur. Sevr gerçekleştirilecek ve böylece Anadolu’da Türk varlığı sona erecektir. Mustafa Kemal Atatürk ve ailesi Türk milletini vatansız bırakmamıştır. Bu topraklarda uzun süre hüküm sürmek Türk milletine nasip olmuştur. Türk varlığı Anadolu’da sonsuza kadar sürecektir. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın bir vatan haline dönüşmesi şehit ve gazilerimizin canları pahasına verdikleri ulvi mücadele ile gerçekleşmiştir” ifadelerini kullandı.

“Bugün şeref ve şan günüdür”

İkmal Binbaşı İsmail Işık, da yaptığı konuşmada; “Bugün asil Türk milletinin bağımsızlığını ve kutsal vatan topraklarının bölünmezliğini korumak için üstün bir cesaret ile canları pahasına mücadele eden kahraman gazilerimizin şeref ve şan günüdür. Bu tarih aynı zamanda Sakarya Meydan Muharebesi’nde yaralandığı halde zafer kazanılana kadar cepheden ayrılmayarak milletimiz ve ordumuz için örnek bir fedakarlık sergileyen Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 tarihinde TBMM tarafından Gazilik ünvanı ve mareşallik rütbesinin verilişinin 97.yıl dönümüdür. Vatan, bayrak, istiklal için şehit olmayı amaçladıkları yolda gazi olanların gününü kutlamanın heyecanı içindeyiz. Kahramanlar günü olan Gaziler Günü hepimize kutlu olsun. ” ifadelerine yer verdi.

Yıldız Sağlam