“Erdoğan’ın talepleri darbecilerle aynı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, dün düzenlediği basın toplantısında ekonomiden bahsederek Ak Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a varlık fonunu sordu. Erkek, Erdoğan’ın İş Bankası açıklaması ile ilgili; “Daha önce 12 Eylül darbecileri, FETÖ temsilcisi gazetelerin yazarları da Erdoğan ile aynı talepte bulunmuştu” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek; gündeme değindikten sonra, İş Bankası’ndan bahsederek şöyle konuştu: “Böyle bir krizle boğuşurken ülkeyi yöneten AK Parti Genel Başkanı ne yapıyor? Hiçbir denetime tâbi olmayan, Türkiye’nin en büyük kamu şirketlerinin, bankalarının gelirlerini diledikleri gibi harcayabildikleri Varlık Fonu’na kendisini ve damadını atıyor. Bu ekonomi nasıl güven verir. Varlık Fonu Erdoğanlar Anonim Şirketi mi? Bunların hesabını vermesi gereken Saray, kalkıp İş Bankası’ndaki Atatürk’ün mirasına göz dikiyor.İş Bankası hisselerinin Hazineye devredilmesini talep etmek, en başta Atatürk’ün vasiyetine ve hatırasına saygısızlıktır. Aynı zamanda büyük bir sorumsuzluk ve basiretsizlik örneğidir. Şu öncelikle bilinmelidir; Partimiz İş Bankası’nın ortağı değildir. Biz, sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün hisselerinin temsilcisiyiz. Oradan 5 kuruş para almayız, o para Türk Dil Kurumu’na, Türk Tarih Kurumu’na gider. Çünkü Atatürk’ün vasiyeti, iradesi böyledir.”

“Varlık Fonu’nu aile şirketi gibi yönetenler…”

Atatürk’ün mirası konusuna da açıklık getirmek gerektiğini ifade eden Erkek; Erdoğan’ın taleplerini darbecilerin taleplerine benzeterek; “İş Bankası milli mücadele ve Kurtuluş Savaşı’nın ardından elde edilen siyasi bağımsızlığın iktisadi bağımsızlıkla perçinlenmesi için bizzat Büyük Önderin talimatı ve bizzat sermayeye katılımıyla 1924 yılında kurulmuştur. İlk yerli ve milli bankadır. Bankadaki Atatürk hisselerinin oranı ise %28,09’dur. Atatürk’ün vefatıyla, Atatürk’ün vasiyeti uyarıca hisseler Partimiz tarafından temsil edilmektedir. Bunların yanında, İş Bankasında bir kuruş kamu/devlet sermayesi ya da ortaklığı bulunmamaktadır. İş Bankası ile CHP arasındaki ilişki, özel/medeni hukuk ilişkisidir. AK Parti Genel Başkanı ne taraftır ne de onu ilgilendiren bir husus vardır. Bu tür girişimler, bankanın ticari itibarını zedelemekte, milli ekonomiye de zarar vermektedir.Peki, Varlık Fonunu aile şirketi gibi yönetenler, Atatürk’ün mirasından neden rahatsız olurlar? AK Parti Genel Başkanı’nın bu girişimi ilk mi? Elbette değil. Daha önce 12 Eylül darbecileri, FETÖ temsilcisi gazetelerin yazarları da Erdoğan ile aynı talepte bulunmuştu” dedi.

Yıldız Sağlam